Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš chce neúspěšným maturantům vyjednat podmíněné přijetí na VŠ

Dobeš chce neúspěšným maturantům vyjednat podmíněné přijetí na VŠ

Dobeš chce neúspěšným maturantům vyjednat podmíněné přijetí na VŠ

6.6.2011 00:00, Zdroj: ČTK

Pro letošní maturanty chce ministr školství Josef Dobeš (VV) vyjednat podmíněné přijetí na vysoké školy. Očekává se totiž, že u maturit propadne pětina studentů, opravné termíny by měly mít koncem září. Dobeš to dnes řekl novinářům s tím, že se zástupci univerzit o tom ještě nejednali. Maturity končí v úterý, konečné výsledky budou k dispozici příští týden. Na web už přitom unikly testy z češtiny, angličtiny, matematiky i chemie.

 

Dříve bylo běžné, že byl student přijat na vysokou školu i přesto, že maturitu opakoval na podzim. Podle současného harmonogramu by ti, kteří u maturit neuspěli, měli skládat opravné zkoušky na konci září a maturitní vysvědčení dostat v říjnu. To už však na některých školách začne akademický rok a čerství maturanti, kteří úspěšně složili přijímací zkoušky na vysněnou univerzitu, by tak na ni měli na rok dveře zavřené.

"My se pokusíme s Cermatem (centrum pro přípravu maturit) zrychlit to opravné kolo, aby to proběhlo do konce září," řekl dnes Dobeš. Z původních 200 míst, kde by se měly dělat opravné zkoušky, jich nakonec bude 240. "Je úkolem ministra a náměstka pro vysoké školy vyjednat s děkany, že by mohlo přijít podmíněné přijetí na vysokou školu," dodal.

Je prý totiž možné, že i velmi dobrý student byl u maturity pod psychickým tlakem, a kvůli tomu zkoušku nenapsal dobře. Písemná část státních maturit začala minulý týden a skončí v úterý. Do čtvrteční půlnoci by měly být vyhodnoceny všechny práce, výsledky se studenti dozví nejpozději do poloviny června.

Zadání testů z češtiny, angličtiny, matematiky a chemie už přitom na svém webu uveřejnil spolek Eduin, vždy se tak ale stalo až poté, co studenti tesy dopsali. Podle Cermatu se jedná o porušení autorských práv, úředníci testy nechtějí oficiálně zveřejnit. Cermat zvažuje také podání trestního oznámení.

Po technické stránce prý zatím funguje vše dobře. "Nikdo z nás to netušil, my všichni jsme byli zelení strachy," zavtipkoval dnes Dobeš s odkazem na šéfa Cermatu Pavla Zeleného, který má průběh maturit na starosti. Zatímco při generálce maturit se vyskytlo 12.000 chyb, nyní jsou prý závady na tiskárnách a zařízení hlášeny minimálně.

Maturity se připravují 14 let, přišly celkem na 680 milionů korun. V prvním roce se jich účastní téměř 99.000 studentů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.6 + 3.6) *

Zpět na přehled