Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš chce 1,5 mld., nepedagogům můžou klesnout platy o pět pct

Dobeš chce 1,5 mld., nepedagogům můžou klesnout platy o pět pct

Dobeš chce 1,5 mld., nepedagogům můžou klesnout platy o pět pct

9.8.2011 21:43, Zdroj: ČTK

Ministr školství Josef Dobeš (VV) chce navýšit rozpočet o 1,5 miliardy korun, jinak prý nepedagogickým pracovníkům klesnou platy o pět procent. Proti tomuto záměru se ale ostře postavily školské odbory, jejich místopředsedkyně Markéta Vondráčková ČTK řekla, že připravují protiakce. Školníkům, kuchařkám, ale třeba i hospodářkám škol totiž už letos klesly platy o deset procent, jejich průměrná mzda tak byla v prvním čtvrtletí tohoto roku 13.000 korun.

Dobeš slíbil přidat v příštím roce na platy učitelů čtyři miliardy. Ty ale navíc do rozpočtu nedostane, a bude je tak muset ušetřit. Chce proto propustit 23 procent zaměstnanců ministerstva, jednu miliardu vzít vysokým školám a 200 milionů ukrojit z plánovaných investic v dětských domovech. "Nejdramatičtěji by možné škrty dopadly na nepedagogické pracovníky, kde by bylo nutné ušetřit 700 milionů korun, což by znamenalo plošné snížení jejich platů o pět procent," uvedl.

"Pokud nám tento záměr pan ministr ve čtvrtek potvrdí, přistoupili bychom k veřejným slyšením v Senátu a k dalším akcím," upozornila Vondráčková. Odboráři se dnes kvůli tomu sešli se senátorem a stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem (ČSSD). Ten chce kvůli platům nepedagogů svolat koncem srpna mimořádné zasedání školského výboru v Senátu. Podle Chládka plánuje Dobeš vyhnat kuchařky a uklízečky ze škol a jejich práci rozdělit mezi soukromé firmy. "Měl by rezignovat," uvedl na adresu Dobeše. K odchodu jej ale vyzval už několikrát v minulosti, sám Dobeš označil Chládkovu kritiku za politický folklor.

Jednou z variant protestu je prý i stávka. Školy prý ale nezůstanou zavřené první školní den, pokud by na protesty došlo, prý spíše až někdy později v září, kdy bude vláda schvalovat definitivní podobu státního rozpočtu. "Já pořád ještě doufám ve zdravý rozum," dodala odborářka.

Školské odbory totiž silně kritizovaly snížení platů nepedagogů už v letošním roce. Namísto avizovaných deseti procent prý kvůli špatně nastavenému systému rozdělování peněz ve školství přišli o 15 až 30 procent. Nejedná se přitom jen o kuchaře, uklízečky a školníky, ale také o ekonomky a správce sítí. Podle Vondráčkové je navíc nemorální, aby kvůli navýšení učitelských platů přišli o peníze jejich kolegové ze školy.

"Je sociálně neúnosné snížit platy nepedagogických pracovníků, jejichž současná výše je na hraně existenčního minima," uznal i ministr Dobeš. Další peníze chce uspořit rušením a slučováním poloprázdných škol a omezováním byrokracie.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.2 + 16.8) *

Zpět na přehled