Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dobeš: Čerpání peněz z fondů EU na vědu se zrychlilo

Dobeš: Čerpání peněz z fondů EU na vědu se zrychlilo

Dobeš: Čerpání peněz z fondů EU na vědu se zrychlilo

26.4.2011 12:30, Zdroj: ČTK

Čerpání z fondů EU na vědecké projekty se výrazně zrychlilo, program pro výzkum a inovace patří mezi nadprůměrné. Novinářům to dnes řekl ministr školství Josef Dobeš (VV). Od začátku letošního roku se podle něho vydaly dotace v celkové výši téměř 11 miliard korun, tedy skoro stejně jako za celý loňský rok. Další program Vzdělávání pro konkurenceschopnost už ale tak dobré výsledky nemá a hrozí, že by peníze mohly být převedeny pod ministerstvo práce. Podle auditu, který si Dobeš nechal udělat loni na podzim, patří jeho úřad k institucím, které v Česku čerpají finance z fondů EU nejpomaleji. 
    

Za velký úspěch považuje Dobeš to, že Evropská komise definitivně posvětila téměř sedmimiliardový projekt superlaseru ELI, který má vyrůst v Dolních Břežanech u Prahy. "I díky velkým projektům budou do konce roku 2011 schváleny projekty v hodnotě 90 procent celkového objemu operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace," sdělil dnes úřad. V programu je na vědecké projekty celkem více než 48 miliard korun. 
   

 Co se týká dalšího programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, ministerstvu kvůli pomalému čerpání hrozí, že peníze z tohoto programu budou převedeny do jiných oblastí. Ministerstvo pro místní rozvoj, které čerpání evropských fondů řídí, navrhne, aby část peněz z tohoto programu přešla na ministerstvo práce a sociálních věcí, které má užší vazby na pracovní úřady a potřeby trhu práce. Tam by finance sloužily hlavně k podpoře celoživotního učení v souladu s potřebami pracovního trhu a vývoje technologií. Přesun dotací by ale ještě musela schválit Evropská komise. 
   

 "U operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost za vodou ještě nejsme," přiznal Dobeš. Kvůli zrychlení vyřizování žádostí o dotace si chce ve výběrovém řízení najmout soukromou firmu. Na administrativu projektů prý navíc přijali za poslední dva měsíce asi 50 nových zaměstnanců. "Vůbec si nepřipouštíme, že bychom o ty peníze mohli přijít," dodal ministr. Nadějné je prý i to, že v nedávném hodnocení Evropské komise neskončil program pro konkurenceschopnost mezi pěti nejhoršími. 
    

Dobeš kvůli pomalému čerpání udělal na podzim personální změny v sekci pro evropské fondy, za pomalé získávání peněz ale stále sklízí kritiku ze všech stran. Premiér Petr Nečas (ODS) nedávno označil situaci jako velmi dramatický problém a pomalé čerpání peněz z EU uvedl jako jeden z důvodů svého návrhu odvolat Dobeše z funkce. 
    

Ministr ale doufá, že se nyní čerpání zrychlí. Schválení superlaseru ELI má být první vlaštovkou, v Bruselu totiž čeká na schválení dalších pět obřích vědeckých projektů, které mají vzniknout v ČR. I vznik centra s nejvýkonnějším laserem světa ale provázejí problémy ohledně ceny pozemků, na nichž má areál stát. Podle serveru Česká pozice totiž existují na cenu pozemků dva odhady, které se ale liší o 110 milionů korun. 
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.7 + 24.6) *

Zpět na přehled