Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Do tendrů v Pardubickém kraji se hlásí méně firem, ceny rostou

Do tendrů v Pardubickém kraji se hlásí méně firem, ceny rostou

Do tendrů v Pardubickém kraji se hlásí méně firem, ceny rostou

19.6.2018 10:52, Zdroj: ČTK

Pardubice - Do tendrů, které v Pardubickém kraji vypisují samosprávy, se hlásí méně firem a současně rostou ceny stavebních prací. Obce i kraj často nestihnou práce ani v naplánovaném termínu. ČTK to řekli zástupci měst a kraje.

Krajští silničáři připravují s Ředitelstvím vodních cest opravu mostu ve Valech u Přelouče na Pardubicku. Přihlásily se čtyři firmy a odhadovanou cenu 169 milionů korun bez DPH zvýšily o zhruba 30 milionů korun.

"Předpovídali jsme to, je to záležitost asi dvou měsíců. Už připravujeme nové výběrko. Dám další příklad. Soutěžili jsme most v Nekoři, přihlásil se jeden uchazeč, dřív by jich bylo i 15," řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

V době hospodářské krize od roku 2008 postupně spadly ceny stavebních prací o desítky procent. Firmy podle Němce nemohly investovat do nové techniky, platily zaměstnancům málo peněz, některé šetřily na materiálu. "Generovalo to všechny jevy, od neplacení subdodavatelům po levnou práci a nekvalitní materiál. Teď přišla etapa, že ceny jsou v normě, odráží objektivní situaci na trhu," řekl Němec.

Například ve školství má Pardubický kraj připravených téměř 80 projektů a má obdobné zkušenosti jako krajští silničáři. "Nejsou kapacity stavebních firem. Když se nám přihlásí, nechtějí nám potvrdit termíny, protože mají jiné zakázky. Potřebujeme hodně prací stihnout v prázdninovém režimu, máme s tím strašné problémy," uvedl vedoucí krajského odboru školství Martin Kiss.

Podobně komentují situaci i Pardubice. "Některé školy jsme soutěžili nadvakrát. Nepřihlásili se dodavatelé. Je znát, že stavební firmy mají dost práce. Projevuje se to i v soutěžených cenách, nejdou tak dolů proti projektovým cenám jako dřív," uvedl primátorův náměstek Jakub Rychtecký (ČSSD).

Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví letos roste díky pozemním stavbám. Staví se víc bytů, domů, kanceláří a průmyslových hal. V Česku meziročně vzrostla výstavba o více než deset procent. Naopak silnice se staví méně než loni. Podle analytiků se bude stavebnictví dál dařit, staví firmy i veřejná správa, která už čerpá evropské dotace a další projekty připravuje.

V Pardubickém kraji developeři za letošní první čtvrtletí dokončili 354 bytů, což je téměř o dvě třetiny víc než ve stejném loňském období. Nejvíc stavěli na Pardubicku. Zvýšila se i zahájená výstavba bytů, meziročně vzrostla o více než 17 procent na 384 bytů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Dan 25.7.2018 13:45

Tak nějak mám pocit, jestli oním důvodem proč se hlásí méně firem, nebude spíš fakt, že většina veřejných zakázek je tak nějak vždycky ,,náhodou" ušitá na míru přímo určenému vítězi. Většina firem nemá už po třetí, čtvrté zkušenosti chuť ztrácet čas....


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.3 + 0.2) *

Zpět na přehled