Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 22. 9. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Do tendrů Lesů ČR za 2,8 mld. Kč podalo nabídky 31 firem

Do tendrů Lesů ČR za 2,8 mld. Kč podalo nabídky 31 firem

Do tendrů Lesů ČR za 2,8 mld. Kč podalo nabídky 31 firem

10.10.2017 10:57, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Do tendrů státního podniku Lesy České republiky (LČR) na lesnické práce a prodej dřeva v letech 2018 až 2022 podalo nabídky 31 subjektů. Loni se do tendrů 2017+ přihlásilo 36 firem a předloni do tendrů 2016+ dalo nabídky 39 firem. Odhadovaná hodnota tendru 2018+ je 2,8 miliardy korun, objem dřeva k těžbě je 5,1 milionu metrů krychlových. Soutěž je rozdělena na 52 územních jednotek. ČTK to dnes zjistila při otevírání obálek s nabídkami v sídle lesů.

Vítězné firmy by na jednotlivých územních jednotkách měly začít pracovat od ledna 2018. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi, tendry se týkají zhruba pětiny území.

Termín pro zaslání nabídek vypršel dnes v 10:00, kdy v sídle podniku začalo veřejné otevírání obálek. Následně začnou nabídky zkoumat hodnotící komise. Předběžné výsledky tendru oznámí státní lesy ve středu dopoledne na tiskové konferenci.

Jediným hodnotícím kritériem, po splnění kvalifikačních požadavků, je nabídnutá cena. Dvěma novinkami v podmínkách letošních tendrů je možnost podniku vyřadit ze soutěže nekvalitní firmu a zavedení stropu objemu zakázky pro jednu firmu či vlastnickou skupinu. Strop ve výši jedné třetiny zakázky má zabránit ovládnutí tendrů jedním nebo dvěma subjekty.

Tendry podnik vypsal v červenci a původně měl obálky začít otevírat již 5. září. Posunutí termínu na dnešek podnik zdůvodnil rozkolísanou situací na trhu se dřevem, kdy jsou jeho ceny kvůli kůrovcovým a větrným kalamitám pod velkým tlakem. Podnik chtěl potenciálním zájemcům umožnit, aby mohli v nabídkách lépe stanovit ceny dříví, z nichž se pak vychází po celou dobu pětiletého kontraktu.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Pro LČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem miliardových zisků.

V loňském tendru 2017+ se o zakázky podělilo 14 firem. Vítězná firma Petra a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ uzavřely 13 kontraktů. Firma Uniles uspěla na deseti jednotkách a Progles na šesti.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.2 + 30.3) *

Zpět na přehled