Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Do dozorčí rady Budvaru nastoupili Sixta a Braný

Do dozorčí rady Budvaru nastoupili Sixta a Braný

Do dozorčí rady Budvaru nastoupili Sixta a Braný

15.1.2019 11:53, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) jmenoval do dozorčí rady národního podniku Budějovický Budvar bývalého poslance a současného zastupitele Jihočeského kraje Petra Braného (KSČM) a státního tajemníka na ministerstvu zemědělství Jana Sixtu. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve Sbírce listin, na dotaz ČTK jmenování, které se odehrálo loni v listopadu, potvrdilo i ministerstvo.

Dozorčí rada podniku má devět členů, předsedou je Jan Procházka. Poslední předchozí změnou v radě bylo loňské jmenování ministerské náměstkyně Viery Šedivé za bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO). Rada byla neúplná, Milek z ní loni odvolal bývalé náměstky ministerstva Zdeňka Adamce a Jiřího Jirsu a také šéfporadkyni bývalého ministra Mariana Jurečky (KDU-ČSL) Simonu Prečanovou.

"Petr Braný je dlouholetým zastupitelem Jihočeského kraje, disponuje zkušenostmi v oboru ekonomiky a řízení. Oba kandidáti úspěšně prošli vládním výborem pro personální nominace," dodal mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.

Braný byl poslancem za KSČM od roku 2002 do roku 2013, od roku 2000 je zastupitelem Jihočeského kraje. Je také mimo jiné v dozorčí radě městské českobudějovické teplárny.

Loni na konci listopadu informoval deník Právo, že se naopak přes vládní výbor nedostal do dozorčí rady Budvaru tehdejší první místopředseda ČSSD Jiří Zimola.

Sixta je podle mluvčího Bílého jako právník odborníkem na veřejné zakázky a investice, což je pro národní podnik v souvislosti se stávajícím složením dozorčí rady potřebné. Sixta v dozorčí radě již působil v roce 2013. Tajemníkem na ministerstvu se stal loni na podzim, dříve - od roku 2015 - byl tajemníkem na ministerstvu financí. Předtím působil jako náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost, náměstek na ministerstvu zemědělství nebo náměstek na ministerstvu pro místní rozvoj.

Národní podnik Budějovický Budvar měl předloni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. Budvar předloni prodal 1,55 milionu hektolitrů piva, meziročně klesl výstav o čtyři procenta, a to navzdory vyššímu exportu. Budvar odvedl loni do státního rozpočtu půl miliardy korun. Předloni Budvar peníze do rozpočtu kvůli vysokým investicím neodváděl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.0 + 19.0) *

Zpět na přehled