Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dnes je úřední den, registr čeká další zatěžkávací zkouška

Dnes je úřední den, registr čeká další zatěžkávací zkouška

Dnes je úřední den, registr čeká další zatěžkávací zkouška

30.7.2012 09:51, Zdroj: ČTK

Praha  - Registr aut čeká dnes další zatěžkávací zkouška. V pátek, kdy vypršel termín premiéra Petra Nečase ministru dopravy Pavlu Dobešovi k odstranění závad, sice fungoval, ale na řadě jeho pracovišť nebyl úřední den. Dnes tak bude zátěž nového systému oproti pátku vyšší.

Nový registr vozidel od svého spuštění 9. července s výjimkou čtvrtka a pátku každý den pravidelně kolaboval. Pokud fungoval, tak zápasil s řadou problémů. S Dobešem a nefunkčním registrem došla premiérovi trpělivost v úterý, kdy dal ministrovi čas na nápravu do pátku. Systém poslední pracovní den minulého týden však fungoval a předseda vlády tak neměl k odvolání ministra důvod.

Konec působení ve vládě však Dobešovi stále hrozí. Pokud vinou ministerstva dopravy systém přestane v příštích dnech zase pracovat, je podle premiéra logické, že Dobeš vyvodí osobní odpovědnost.

Funkčnost, cenu i formu zadání centrálního registru vozidel by měl posléze prověřit audit. ČTK dnes sdělila vicepremiérka Karolína Peake, která stojí v čele přípravného výboru strany LIDEM. Po ministru dopravy Pavlu Dobešovi (LIDEM) prý bude ale požadovat i vysvětlení některých personálních propojení registru, na něž upozorňují média.

Klíčové ale je to, aby registr bez problémů fungoval, doplnila Peake.

Registr totiž od svého spuštění 9. července až do čtvrtka minulého týdne každý den pravidelně kolaboval. Pokud fungoval, se tak potýkal s řadou problémů. Další zatěžkávací zkouška ho tak čeká dnes. V pátek, kdy vypršel termín premiéra Petra Nečase (ODS) ministru Dobešovi k odstranění závad, sice fungoval, ale na řadě jeho pracovišť nebyl úřední den. Dnes tak bude zátěž nového systému oproti pátku vyšší. Kolem 08:30 ale registr až na jednu výjimku fungoval. Pouze vPardubicích se ráno nepodařilo systém spustit.

"Podmínka byla stanovena, že nejpozději do pátku ten systém musí běžet, pokud ne, byl by pan ministr Dobeš navržen na odvolání," řekl v pátek premiér. Logické podle něj je, že v případě pádu systému v příštích dnech Dobeš vyvodí osobní odpovědnost.

Peake už minulý týden také řekla, že by Dobeš měl za opakované kolapsy systému převzít osobní odpovědnost. Případnou nominaci konkrétního člověka na nového šéfa ministerstva dopravy by projednával přípravný výbor strany.
    Vládní strana LIDEM totiž chce, aby v případě odchodu Dobeše z funkce kvůli problémům s registrem vozidel obsadil post člověk, kterého strana navrhne.

Nový registr vozidel, jehož provoz tři týdny provázely problémy, dnes ráno fungoval vyjma Pardubic. V Pardubicích se ho nepodařilo systém spustit. Úředníci tam proto ani nezačali vydávat pořadové lístky a před zamčeným úřadem zůstaly tři desítky lidí, zjistila ČTK.

Ministerstvo dopravy zatím nemá žádné informace o tom, že by systém někde nefungoval, řekl před 09:00 ČTK Roman Kluzák z tiskového oddělení ministerstva. Situaci na jednotlivých registračních pracovištích ministerstvo dopravy neustále monitoruje. Podle zjištění ČTK registr vozidel do 09:00 fungoval bezproblémově například v Brně, Jihlavě, Liberci a Plzni.

Na tom, zda bude registr vozidel funkční, závisí osud ministra dopravy Pavla Dobeše (LIDEM). Minulý týden mu v souvislosti s potížemi systému dal ultimátum premiér Petr Nečas a oznámil, že pokud bude systém dále kolabovat a nebude možné vyřizovat žádosti o registraci vozidel a další úkony, očekává od Dobeše rezignaci.

Fungování registru bude dnes podrobně sledovat i Dobešova stranická kolegyně a místopředsedkyně vlády Karolína Peake, podle níž je nutné, aby registr fungoval bezchybně. Po zajištění fungování registru musí prý následovat hloubkový audit jak k funkčnosti registru, tak k jeho ceně i formě, jakou byla zakázka na jeho vytvoření zadána, vyzvala Peake.

Registr vozidel se s problémy potýká již od svého spuštění 9. července. Systém pro nový registr stál 37 milionů korun a pro ministerstvo dopravy ho vyvíjela jej firma ATS-Telcom Praha. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o sankce za nefunkčnost systému, který provázejí vážné problémy třetí týden od uvedení do provozu. Starý registr do konce června provozovalo ministerstvo vnitra.

 Centrální registr vozidel v Pardubicích ráno nefungoval, úředníci se do něj sice přihlásili, ale systém jim hlásil chybu. Rozběhl se až po deváté hodině dopoledne. Tou dobou už ale byla většina z asi 30 lidí, kteří potřebovali provést změny, přihlásit nebo odhlásit vozidla, pryč.

"Systém naběhl, ale ve chvíli, kdy jsme do něj zadali jakoukoli registrační značku, tak systém začal hlásit chybu, a tak jsme ráno ani nerozdali pořadové lístky," uvedl šéf odboru dopravy pardubického magistrátu Vladimír Bakajsa.

V osm hodin ráno úředníci lidem oznámili, že systém nefunguje a že musí počkat. Většina z čekajících potom z registru odešla. "Já už na to prostě nemám nervy, jsem tady potřetí a pokaždé to nefungovalo nebo spadlo než jsem se dostal na řadu," uvedl jeden z lidí, kteří chtěli přihlásit svoje nové auto. Po selhání systému muž odešel.

Na úřadě nakonec zůstalo asi patnáct lidí, kteří trpělivě čekali před zavřenou brankou do prvního patra úřadu. Systém se rozběhl krátce po deváté hodině, úředníci rozdali pořadová čísla a začali odbavovat čekající šoféry.

Nový centrální registr vozidel ministerstvo dopravy spustilo 9. července ráno, systém však během hodiny kvůli technickému výpadku zkolaboval. Od té doby systém spadl ještě několikrát a to buď celkově nebo částečně. Nový registr má být podle ministerstva dopravy bezpečnější a přehlednější. Umožní spojení s podobnými registry států Evropské unie, ale například i evidencí kradených aut v zahraničí. Česká republika se zavázala zajistit toto propojení nejpozději k 1. lednu příštího roku. Jeho zavedení však provází po celé republice řada problémů. S jeho funkčností spojil premiér Petr Nečas další setrvání ministra doprava Pavla Dobeše ve funkci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.5 + 35.4) *

Zpět na přehled