Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dnes je poslední termín pro přihlášky na nového šéfa VOP CZ

Dnes je poslední termín pro přihlášky na nového šéfa VOP CZ

Dnes je poslední termín pro přihlášky na nového šéfa VOP CZ

31.5.2019 00:25, Zdroj: ČTK

Praha - Dnes je poslední termín, kdy mohou zájemci doručit na ministerstvo obrany přihlášku do výběrového řízení na ředitele státního podniku VOP CZ. Předchozího šéfa vojenských opraven Marka Špoka odvolal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) kvůli nespokojenosti s fungováním vedení firmy a komunikací podniku ke konci dubna a řízením podniku dočasně pověřil finančního ředitele Martina Volného. Podle informací v inzerátu by se ředitel vzešlý z výběrového řízení měl podle předpokladu ministerstva ujmout funkce počátkem července.

Firma VOP CZ (bývalý Vojenský opravárenský podnik) z Šenova u Nového Jičína se zabývá například opravami vojenské techniky či strojírenskou výrobou pro armádu i civilní sektor. Loni skončila ve ztrátě, její výši podnik ale neupřesnil. Metnar po odvolání ředitele Špoka vyjádřil přesvědčení, že změna ve vedení firmy posílá její pozici v českém obranném průmyslu a podnik "zvládne náročné úkoly, které před ním stojí".

VOP CZ v roce 2017 hospodařil se ztrátou asi 60 milionů korun. Letos v březnu Špok oznámil, že ztráta za rok 2018 bude ještě horší. Metnar ale tehdy uvedl, že prognózy na příští rok jsou již lepší. Ministerstvo i VOP CZ si podle jejich tehdejšího vyjádření slibovaly zlepšení situace v souvislosti s velkou zakázkou na výrobu pásových obrněných vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun.

Ministerstvo chce koupit 210 pásových bojových vozidel a 29 servisních a dílenských strojů na kolovém podvozku. Vítěze tendru vybere ve vícekolovém jednání, přičemž rozhodující má být podle Metnara především cena, splnění technických požadavků a míra zapojení českého obranného průmyslu. Smlouvu na zakázku by chtěl úřad podepsat do září.

VOP CZ má za povinnost jako strategický státní podnik udržovat kapacity pro vojenskou výrobu. V poslední době ale podle dřívějšího vyjádření Špoka nezískal vojenské zakázky, které by jeho možnosti naplnily. Špok v březnu novinářům řekl, že provoz je spuštěn jen na jednu směnu a podnik musí hradit vysoké ztráty. Civilní výrobě se sice ve VOP CZ daří, ale ztráty vojenské části nepokryje.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.1 + 28.5) *

Zpět na přehled