Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 21. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Digitalizace stavebnictví přinese úspory podle 90 pct investorů

Toto jsou komerční sdělení. Vz24.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Digitalizace stavebnictví přinese úspory podle 90 pct investorů

Digitalizace stavebnictví přinese úspory podle 90 pct investorů

10.4.2019 11:39, Zdroj: ČTK

Praha - Digitalizace ve stavebnictví přinese finanční úspory podle 90 procent zástupců veřejných investorů. Desetina naopak uvedla, že digitalizace stavební proces nezjednoduší a úspory nepřinese. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na dnešním setkání s odborníky. Oslovila v ní stovku zástupců veřejné správy. Digitalizace metodou BIM má být od roku 2022 povinná u všech stavebních zakázek nad 150 milionů korun a projektových prací nad šest milionů korun.

Metodu BIM (Building Information Modelling) odborníci nejčastěji označují jako informační model stavby. Do stavebního procesu od jejího návrhu přes výstavbu až po správu zavádí digitální technologie. Ty by měly snížit počet chyb, urychlit stavbu a přinést finanční úspory.

Podle propočtů ministerstva průmyslu a obchodu by úspora mohla dosáhnout až pětiny nákladů z celé doby stavby, tedy několik desítek miliard korun ročně. BIM pracuje s 3D modelem, který umožňuje mimo jiné lepší plánování a přehlednější analýzy pro výběr variant. Měl by pomoci také vytvoření přesnější zadávací dokumentace a předvedení plánů staveb veřejnosti prostřednictvím digitální vizualizace.

"S největší pravděpodobností by se alespoň částečnou digitalizací mohly zkrátit potřebné lhůty pro povolení stavby. Mohla by se také zpřehlednit situace ve vztahu k okolí a vazbám na okolí," uvedl vedoucí stavebního odboru Městského úřadu Cheb Jaroslav Šinka.

Generální ředitel projektové firmy Sudop Group Pavel Havlíček upozornil, že zatímco ve strojírenství jsou podobné postupy řadu let standardem, stavebnictví v tomto ohledu zaspalo a velká většina procesů je na papíře. "BIM tak dokáže přenést stavebnictví ze středověku, od kterého se některé procesy principiálně nezměnily, konečně do 21. století," řekl.

V průzkumu CEEC Research většina veřejných investorů uvedla, že jim chybí podpora ze strany státu pro vzdělávání a seznamování s metodou BIM. Za dostatečnou ji považuje pouze 16 procent z nich.

Zkušenými odborníky na danou problematiku disponuje pouze devět procent veřejných zadavatelů. Tři čtvrtiny plánují zavádět BIM až poté, kdy stát vytvoří standard a bude ho používat na svých pilotních projektech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.3 + 43.5) *

Zpět na přehled