Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Deníky komentují ztrátu sněmovní většiny, Zeman je prý chtivý moci

Deníky komentují ztrátu sněmovní většiny, Zeman je prý chtivý moci

Deníky komentují ztrátu sněmovní většiny, Zeman je prý chtivý moci

8.8.2013 08:52, Zdroj: ČTK

Praha - Okolností, za jakých bývalá vládní koalice ztratila většinu 101 hlasu ve Sněmovně při hlasování o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka, si ve svých dnešních komentářích všímají české deníky. Prezidenta Miloše Zemana, který Rusnokovu vládu ve Sněmovně podpořil svým projevem, někteří komentátoři označují za chtivého moci.

Podle Lidových novin (LN) si Zeman k rozložení sněmovní většiny bývalé koalice cíleně vybral její nejslabší články, tedy lavírující poslance ODS a šéfku strany LIDEM Karolínu Peake. "Od obou oportunistických článků koalice se to dalo čekat a vyčíst z jejich politického rodokmenu," napsal deník.

Poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián těsně před hlasováním o důvěře Rusnokově vládě oznámili, že se jej nebudou účastnit. V reakci na to zvolila stejný postup Peake. Rusnokova vláda tak sice důvěru nezískala, rozpadla se ale dříve deklarovaná většina bývalé koalice ve Sněmovně.

Komentátor Hospodářských novin (HN) upozornil, že Florián a Peake se do Sněmovny dostali jako výsledek společenské poptávky po nových stranách a politicích, první jako produkt "kroužkovací revoluce" ze zadních míst kandidátky, druhá jako nadějná mladá "dívky z plakátu" Věcí veřejných.

Začátek konce bývalé koalice tak byl podle HN zakódován už ve volebním výsledku z května 2010, takže na konci Nečasovy vlády v ní zbývali už pouze čtyři původní členové. "Viděno s odstupem, pravice ztratila právo vládnout této zemi už v červnu, po Nečasově odchodu, svou trapností soutěžící jen se Stanislavem Grossem. Teď se to vlastně jen potvrdilo," píše deník. Poznamenal nicméně, že bývalá vládní aliance se "pohřbila sama" tím, že splnila slib popustit uzdu policii a státnímu zastupitelství a prosadit přímou volbu prezidenta.

Komentář LN poukázal na spekulace, že za postojem Úlehly a Floriána byla výzva pražského "politického podnikatele" Tomáše Hrdličky. Tomu se podle deníku velmi hodí spojenectví se Zemanem, který se prý stylizuje do role hlavního ochránce žalobce Iva Ištvana, v jehož vyšetřovacích spisech Hrdličkovo jméno figuruje. Protikorupční hlídači by pak měli hlídat, kde se po skončení poslaneckého mandátu objeví Peake, píše deník.

"Miloš Zeman rozumí jen síle. Včera se ukázalo, že těch, kdo mají sílu se mu postavit, je menšina," napsal komentátor LN. Podobně HN v úvodní glose poznamenaly, že Zemanovi lahodí "moc jako taková, moc bez idejí, moc beze smyslu, moc sama pro sebe". Deník E15 ve své glose píše s odkazem k Zemanovi, že opíjení se mocí škodí demokracii. "Teď je na české společnosti a jejích poslancích, jek se k Zemanově vůli k moci postaví," napsal komentátor HN.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.4 + 19.9) *

Zpět na přehled