Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Datové schránky na jihu Moravy: dobrá idea, papír ale neušetřily

Datové schránky na jihu Moravy: dobrá idea, papír ale neušetřily

Datové schránky na jihu Moravy: dobrá idea, papír ale neušetřily

29.10.2010 09:35, Zdroj: ČTK

Instituce a firmy na jihu Moravy nezaznamenaly za 12 měsíců, co musejí povinně používat elektronické datové schránky, žádné zásadní problémy, dílčí těžkosti se ale vyskytly. Elektronická výměna dokumentů, která měla nahradit "papírovou komunikaci", se však částečně míjí účinkem. Dochází například k dublování papírové a elektronické výměny informací, vyplývá z ankety ČTK. Datové schránky navíc nepřinášejí zásadní úspory: daří se šetřit jen na poštovném, dokumenty se ale stále tisknou na papír a nemalé jsou i výdaje na administrativu a potřebné technické zázemí. Některé instituce dokonce tvrdí, že náklady jim vzrostly.

Od loňského listopadu používají datové schránky povinně všechny orgány veřejné moci a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Pro fyzické osoby nebo podnikající fyzické osoby je zřízení schránky dobrovolné. Výhodou schránky je to, že její uživatel už nemusí chodit kvůli úředním dopisům na poštu. Datovou zprávu si může po připojení k internetu kdykoliv vyzvednout ze svého počítače.

Technické problémy měly se zaváděním datových schránek na počátku soudy. Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové byl systém pomalý, docházelo k chybnému převodu do formátu PDF, složité bylo i vyhledávání datové schránky jednotlivých subjektů. Dnes jsou ale datové schránky spíše přínosem. "Výhodou je snadná komunikace hlavně mezi soudy a exekutory," uvedla Sedláčková. Krajský soud v Brně přes datové schránky odeslal přes 100.000 písemností.

Systém datových schránek si pochvalují na Ústavním soudě (ÚS). Náklady na poštovné klesly podle odhadů zhruba na třetinu. Výrazně pozitivní hodnocení nového systému komunikace je podle mluvčí Jany Pelcové dáno postavením ÚS. Téměř v každém projednávaném případě je jedním z účastníků řízení právě orgán veřejné moci.

Naopak negativní hodnocení vystavila datových schránkám Masarykova univerzita. "Znamenají nárůst administrativních činností spojených s evidencí doručených dokumentů a zvýšení spotřeby papíru. Archivace elektronických dokumentů je technologicky velmi složitá a je samozřejmě daleko nákladnější než archivace listinných dokumentů," uvedla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Podobná je i zkušenost na Magistrátu města Brna. Podle mluvčího Pavla Žáry datové schránky nepřinesly žádné úspory. Naopak narostly požadavky na informační technologie, nová PC a trvalé připojení k internetu s vyšší propustností. Město musí do provozu investovat zhruba čtyři miliony ročně.

Další oslovené instituce na jihu Moravy se shodují, že myšlenka datových schránek je v zásadě dobrá, v praxi se ale práce s nimi komplikuje. Velkou výhodou je prý třeba rychlost doručení dokumentu adresátovi a zpětná vazba o doručení písemnosti. Podle Daniely Kolejkové ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce se ale příliš neosvědčila samotná práce s elektronickými dokumenty, podle ní mnoho orgánů státní moci dokumenty stále tiskne, opatřuje podpisy a razítky a potom opět skenuje místo toho, aby se pracovalo s elektronickou verzí a elektronickými podpisy.

Dokumenty zasílané přes datovou schránku pravidelně tisknou i na antimonopolním úřadě. ÚOHS podle odhadů dokonce vzrostly vydání na papír. "Jelikož máme povinnost vést všechny dokumenty jak v digitální, tak analogové podobě, je nutné tyto materiály tisknout," řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. O úsporách podle něj nelze hovořit ani v oblasti archivace dokumentů. Náklady jsou téměř stejné jako v letech minulých.

Na dublování papírové a elektronické komunikace a problém s autorizací si stěžuje i brněnská cestovní agentura Student Agency, která si jinak myšlenku datových stránek jako takovou chválí. "Úřední korespondence přichází v tištěné papírové podobě a následně pak je nezbytné stejnou formou na tuto korespondenci odpovídat," uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj. "Vytištěný dokument například pro další práci nemá bez ověření platnost originálu," dodal.

Podle Jana Chmelíčka, mluvčího Krajského úřadu Jihomoravského kraje, by problémem mohla být průkaznost digitálního dokumentu v dlouhodobém časovém horizontu, jeho ochrana před možným paděláním a archivace.

Anketa také ukázala, že jediná oblast, kde datové schránky přinesly institucím prokazatelné úspory, je poštovné. Náklady na papír, zaměstnance a technické a administrativní úkony se nesnížily, někdy naopak vzrostly. "Vlastní úspora na poštovném se pohybuje v řádu desetitisíců, nicméně datové schránky zvyšují obecně nároky na technické vybavení a zátěž administrativy," uvedl mluvčí brněnské policie Petr Nečesánek. Podle Chmelíčka na krajském úřadě stouply náklady na tisk doručených datových zpráv.

Odesílání datových zpráv je zatím pro uživatele bezplatné, náklady za odesílání zpráv orgánů veřejné moci hradí stát ze státního rozpočtu. Stát ale zvažuje zpoplatnění odesílání zpráv. Oslovené instituce zatím vesměs nemají vyčleněny zvláštní finance na příští rok, kterými by tyto případné náklady uhradily. Obávají se však, že při zpoplatnění se jakékoliv úspory, které měly schránky přinést, vytratí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.2 + 9.8) *

Zpět na přehled