Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 20. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Dálnice D3 vznikne jako PPP projekt, rozhodla vláda

Dálnice D3 vznikne jako PPP projekt, rozhodla vláda

Dálnice D3 vznikne jako PPP projekt, rozhodla vláda

27.6.2012 23:30, Zdroj: vz24.cz

Vláda podle očekávání v úterý schválila, že dokončení rozestavěného úseku dálnice D3 v jižních Čechách dokončí jako PPP projekt. Ministerstvo dopravy nyní začne pracovat na dokumentaci k výběru zhotovitele, jenž by mohl být podle předběžných odhadů znám do konce roku.

Celkem jde o necelých 19 kilometrů dálnice mezi Bošilcem a Borkem, které budou stát kolem pěti miliard korun. Tyto peníze ale nezaplatí stát, nýbrž soukromý investor, jenž následně bude od státu dostávat peníze za její provoz. Stavba nového úseku by měla začít na jaře 2014, hotovo by mělo být za dva roky. Celá dálnice má měřit 170 kilometrů, zatím je však v provozu jen 20kilometrový úsek u Tábora a rozestavěná 25kilometrová část mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí.

Ministerstvo dopravy si od PPP projektu slibuje, že umožní postavit potřebnou komunikaci i v době, kdy na to kvůli ekonomické situaci ve státním rozpočtu nejsou prostředky . Zároveň je to příležitost pro stavební společnosti, které se za nynějšího stavebního útlumu potýkají s poklesem zakázek.

S tímto názorem ale zdaleka všichni nesouhlasí. "Zjednodušeně lze říci, že PPP je vždycky prodělek pro stát. Je to nevhodné skryté zadlužování státu," tvrdí odborník na dopravní plánování Petr Firbas (který mimochodem stojí za iniciativou, jež se domohla soudního zrušení dopravních plánů Jihočeského kraje). K opatrnosti radí i premiér Petr Nečas nebo Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo dopravy však tomuto plánu věří. "Může to být první vlaštovka, projekt je dobře připravený," tvrdí ministr Pavel Dobeš.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (28.2 + 11.6) *

Zpět na přehled