Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » CzechToll spustí 22.září předregistraci do nového mýtného systému

CzechToll spustí 22.září předregistraci do nového mýtného systému

CzechToll spustí 22.září předregistraci do nového mýtného systému

17.7.2019 12:05, Zdroj: ČTK

Praha - Společnost CzechToll, která má v konsorciu s firmou SkyToll od příštího roku provozovat v Česku výběr mýtného, spustí 22. září předregistraci vozidel do nového systému. O měsíc dřív k tomu spustí kampaň, jejíž podobu představí tento pátek. ČTK to dnes řekl mluvčí CzechTollu Miroslav Beneš. Konsorcium CzechToll a SkyToll má v provozování systému elektronického mýtného vystřídat společnost Kapsch, která u soudu napadla smlouvu mezi ministerstvem dopravy a konsorciem. Krajský soud v Brně minulý týden vyhověl žalobě Kapsche, který se domáhá toho, aby plnění smlouvy zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kontrolního dne v pražském sídle firmy se v pátek zúčastní ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) a zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

ÚOHS se musí podle rozsudku Krajského soudu smlouvou znovu zabývat. Ministerstvo dopravy proti tomu podle Kremlíka podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Totéž chce udělat antimonbopolní úřad.

Na kontrolním dnu budou zástupci CzechTollu informovat Kremlíka o přípravách nového mýtného systému a ukážou také místo, odkud bude systém obsluhován. Vedle vizualizace kampaně pro předregistraci vozidel bude předvedeno také vozidlo, kterým budou výběr mýta na dálnicích a silnicích první třídy hlídat celníci.

Konsorcium firem CzechToll ze skupiny PPF podnikatele Petra Kellnera a slovenské SkyToll uspělo ve sledovaném mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun. Podle vyjádření konsorcia je nový mýtný systém hotový a připravený k zahájení zkušebního provozu. Kapsch se proti okolnostem výběru nového provozovatele brání i dalšími žalobami.

Elektronické mýtné pro kamiony bylo spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Za deset let se na mýtném vybralo 77,5 miliardy korun. Náklady na provoz činily zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Satelitní systém zaváděný vítězem nového tendru nahradí dosavadní mikrovlnnou technologii a rozšíří se na dalších 900 kilometrů silnic první třídy.

Kremlík minulý měsíc oznámil, že stát nezavede nulovou sazbu na silnicích první třídy, chce tak předejít zpochybnění mýtného tendru. Bezplatné používání si přály kraje na 600 kilometrech silnic a uzavřely k tomu memorandum s Kremlíkovým předchůdcem ve funkci Danem Ťokem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.8 + 5.1) *

Zpět na přehled