Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Čtyři dodatečně opancéřované pandury nemohou plavat

Čtyři dodatečně opancéřované pandury nemohou plavat

Čtyři dodatečně opancéřované pandury nemohou plavat

5.9.2010 23:20, Zdroj: ČTK

Armáda nechala za 80 milionů opancéřovat čtyři pandury, aby byly bezpečnější. Přibyla zhruba tuna zátěže, a obrněné transportéry tak ztratily původně požadovanou schopnost plavat, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD).

Jeden český pandur přitom stát přišel podle listu na rekordních 134 milionů - třikrát dráž než například v Portugalsku - a armáda i ministerstvo obrany vyšroubovanou cenu vysvětlovaly i tím, že téměř všechny české obrněné transportéry na rozdíl od jiných umějí plavat.

Právě ztráta této schopnosti byla podle deníku jedním z témat, o kterých na schůzkách se zástupcem firmy Patria Stanislavem Marešem mluvil později odvolaný náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva. MfD schůzky skrytě nahrávala. "Jak fungují pandury?" ptal se podle listu Mareš. "Dobře. Teď jsme jich pět postupně převzali, čtyři starý rakouský jsme trochu přestříkali, dali jsme jim další pancéřování a pojedou tak za dva měsíce do Afghánistánu," odpověděl prý Kopřiva. "Další pancéřování znamená, že jsou neplovoucí," zeptal se Mareš. "Vidím, že jste odborník. Ano. Ale to plavání byla od začátku pi..vina, která snížila kompetitivnost. Mohli jsme mít podstatně levnější obrněné transportéry," reagoval údajně Kopřiva.

Ministerstvo obrany podle MfD Kopřivova slova o další vrstvě pancéře potvrdilo. "Transportéry vysílané do Afghánistánu prošly dodatečnými úpravami týkajícími se vybavení rušičkami dálkově odpalovaných nástražných výbušných zařízení a dalšího zvýšení balistické ochrany formou montáže přídavného pancéřování. S tím nejsou vozidla plavbyschopná," uvedl mluvčí Jan Pejšek. Přídavné pancéřování se podle něj dá zase odstranit.

Novou vlnu pochybností o armádních zakázkách vyvolal nedávný článek, v němž MfD na základě skrytého záznamu schůzek napsala, že Kopřiva tehdy ještě ve funkci náměstka ministra obrany společně s lobbistou Josefem Jindrou domlouval provizi za stamilionovou armádní zakázku na nákup minometů od finské firmy Patria. Kopřiva říká, že si není vědom ničeho protiprávního. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ho ale odvolal.

Pokud jde o pandury, o nákupu 199 strojů s opcí na 35 dalších v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany rakouského výrobce pandurů - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo od Steyru 107 transportérů za 14,4 miliardy. Dnešní MfD píše, že podle Kopřivy vzešel požadavek na plavbyschopnost pandurů, která zvýšila cenu, z generálního štábu armády. Média už v minulosti označovala nákup pandurů za kontroverzní.

Nynější kauza kolem Kopřivy navíc vyostřuje vztahy mezi lídry ODS a TOP 09. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek nyní říká, že Vondra ještě v době působení v Topolánkově kabinetu lobboval ve prospěch firmy Steyr a jejího amerického vlastníka General Dynamics. "Saša Vondra byl nejaktivnější člen vlády, který nejvíc prosazoval, abychom učinili se Steyrem a General Dynamics dohodu. Nejvíc s námi se všemi hovořil a naléhal na to, abychom to udělali kvůli dobrým vztahům s firmou General Dynamics," citují LN Kalouska. "Myslím, že jsem zdaleka nebyl sám, koho oslovoval a říkal: Prosím tě, vzpamatuj se, musíme to s tím Steyrem podepsat, mně tady píše esemesky a volá Robertson, bývalý generální sekretář NATO, a hrozně na mě naléhá, abychom to podepsali," dodal Kalousek. George Robertson v té době pracoval v soukromém sektoru pro akcionáře výrobce pandurů. Vondra ale LN řekl, že nikoho nepřesvědčoval. "Já si vzpomínám, že jsem tehdy některé členy vlády a premiéra informoval o tom, že George Robertson vyjadřoval určité znepokojení nad tím, když se vláda rozhodla vypovědět úvodní smlouvu o nákupu 200 kusů transportérů Pandur," řekl LN.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 3, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.6 + 31.0) *

Zpět na přehled