Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČT podává kvůli zásahu Vojenské policie trestní oznámení

ČT podává kvůli zásahu Vojenské policie trestní oznámení

ČT podává kvůli zásahu Vojenské policie trestní oznámení

12.3.2011 11:05, Zdroj: ČTK

Česká televize (ČT) podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli pátečnímu zásahu Vojenské policie v budově zpravodajství. Domnívá se, že mohl být spáchán trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. ČTK to dnes řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha. Podle něj televize požaduje po Vojenské policii také navrácení všech zabavených věcí několika redaktorů.

 
    ČT podle Štichy zároveň podává žádost k přezkoumání postupu policejního orgánu na státní zastupitelství a podnět vrchnímu státnímu zastupitelství k přezkoumání postupu státního zástupce, který měl postup Vojenské policie dozorovat. 
 

    Podle Štichy si Vojenská policie odnesla věci tří redaktorů, a to Karla Rožánka, Richarda Samka a Luboše Rosího. Kromě počítačů šlo podle mluvčího i o diskové nosiče, dokumenty, osobní věci, diáře a fotografie. 
 

    "Budeme žádat, aby policie vyvrátila velmi vážné podezření, že celá tahle akce by byla pouze zástěrkou pro to, aby se mohli dostat k počítači a dokumentům Karla Rožánka, který má rozpracovanou celou řadu závažných kauz jak na ministerstvu obrany, tak v armádě," dodal Šticha. 
 

    Desítka vojenských policistů, v kuklách a se samopaly, vtrhla v pátek večer do budovy zpravodajství České televize. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Téměř pět hodin prohledávali jednu z kanceláří, odkud před půlnocí odnesli pytle s technikou a dokumenty tří redaktorů. 
 

    Podle Štichy soudce Kryštof Nový v dokumentu, který si vojenští policisté přinesli, povolil zásah v jakémkoliv rozsahu. 
 

    Podle mluvčího Vojenské policie Jana Čermáka se policisté snažili "zajistit důkazy ve věci důvodného podezření ze spáchání trestného činu ohrožení utajované informace". 
 

    Trestní oznámení dnes podal také předseda Strany zelených Ondřej Liška. V oznámení, které rozeslal médiím uvádí, že Vojenská policie se podle dostupných informací mohla dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby, loupeže, vydírání, neoprávněného nakládání s osobními údaji nebo porušení tajemství dopravovaných zpráv, případně porušení tajemství listin a jiných dokumentů uchovávaných v soukromí. 
 

    Kvůli zásahu postavil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) mimo službu šéfa Vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

M.Burda 14.3.2011 13:17

Proč na neznámého pachatele?


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.1 + 18.3) *

Zpět na přehled