Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČT:Kalousek se ohradil proti Nečasovu výroku o korupci na obraně

ČT:Kalousek se ohradil proti Nečasovu výroku o korupci na obraně

ČT:Kalousek se ohradil proti Nečasovu výroku o korupci na obraně

2.9.2010 21:14, Zdroj: ČTK

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se dnes v České televizi v souvislosti se skandálem okolo náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy (KDU-ČSL) ohradil proti slovům premiéra Petra Nečase (ODS), že korupční chobotnice vznikla na ministerstvu obrany už v polovině 90. let. Kalousek připomněl, že tehdy na tomto úřadě pracoval jako náměstek nejen on sám, ale také Nečas.
    

Kalousek a Nečas si v posledních dnech vyměnili prostřednictvím médií řadu ostrých výroků k tématům, na něž mají koaliční ODS a TOP 09 odlišné názory. Ve středu si lídři tří koaličních stran slíbili, že nebudou vnitrokoaliční spory vynášet na veřejnost.
    

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) tento týden odvolal náměstka Kopřivu za to, že společně s lobbistou Josefem Jindrou údajně dojednával provizi za stamilionovou zakázku. Premiér kauzu komentoval s tím, že je to "další projev neuspokojivého vztahu v oblasti ekonomiky a veřejných zakázek na ministerstvu obrany, který má své kořeny v devadesátých letech".
    

"V polovině devadesátých letech byli na obraně dva náměstci: Petr Nečas a Miroslav Kalousek. Protože já jsem s Jindrou a Kopřivou nespolupracoval, nemohl myslet nikoho jiného než sebe," uvedl Kalousek. Zatímco Kalousek byl ekonomickým náměstkem od roku 1993 do roku 1998, Nečas působil ve funkci prvního náměstka v letech 1995 a 1996. Kalouskovo angažmá na ministerstvu provázela v médiích nejrůznější, ale nikdy neprokázaná podezření.
    

"Vůbec nechápu, jak souvisí mé desetiměsíční působení v resortu ministerstva obrany s tím, jak tam byly nastaveny mechanismy v oblasti nákupu," reagoval na Kalouskova slova Nečas.
    

O Kopřivově kauze informoval deník Mladá fronta Dnes (MfD). Obří armádní zakázku na dodávku nových minometů měla prý podle Kopřivových a Jindrových plánů za provizi získat finská společnost Patria, spolupráce se Slovenskem měla zajistit, že na zakázku nebylo vypsáno výběrové řízení. Podle listu počítal Kopřiva i s případným odchodem z funkce a měl připravenou cestu, jak obchody řídit dál. Počítal údajně s tím, že by ho po případném odchodu z funkce měl zastoupit exlidovec Pavel Severa (TOP 09).
   

Severa, který se má stát generálním sekretářem TOP 09, dnes vedení strany požádal, aby byl proces jeho jmenování odložen "do okamžiku, než bude celá záležitost uspokojivě vysvětlena".

 

Úřadující předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka dnes uvedl, že předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jeho první místopředseda Kalousek by měli poslední skandál okolo náměstka Kopřivy veřejnosti "řádně vysvětlit" a přihlásit se k odpovědnosti za jeho působení. V tiskové zprávě Sobotka poukázal na to, že v TOP 09 nyní působí někdejší lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová a podle médií se měl exlidovec Pavel Severa stát Kopřivovým nástupcem na ministerstvu. Kopřiva na obranu před lety přišel jako zástupce KDU-ČSL. Za stejnou stranu pracoval na ministerstvu i Miroslav Kalousek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.4 + 38.3) *

Zpět na přehled