Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD žádá odchod Vondry i Dobeše kvůli kauzám s nimi spojovanými

ČSSD žádá odchod Vondry i Dobeše kvůli kauzám s nimi spojovanými

ČSSD žádá odchod Vondry i Dobeše kvůli kauzám s nimi spojovanými

18.2.2011 13:28, Zdroj: ČTK

Ministři Alexandr Vondra (ODS) i Josef Dobeš (VV) by kvůli svým skandálům měli odejít z vlády, míní ČSSD. Vondra by měl vyvodit politickou odpovědnost za finanční ztráty v době českého předsednictví, řekl dnes místopředseda opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle stínové ministryně školství Vlasty Bohdalové by měl premiér Petr Nečas (ODS) zvážit i odvolání ministra školství Josefa Dobeše (VV). Věci veřejné mají podle ní k dispozici schopnější lidi k řízení ministerstva, než je muž čelící několika skandálům. 
  

  Na Vondru v těchto dnech dolehla kauza sporné zakázky z doby českého předsednictví EU pro firmu PROMOPRO spol. s r.o. Firma zajišťovala audiovizuální techniku a související služby na akcích předsednictví. Část peněz ze zhruba půl miliardy korun údajně směřovala na podezřelé účty v Rakousku. 
   

 "Je naprosto nepřijatelné, že z této korupce se nebude vyvozovat žádná politická odpovědnost nikoho," upozornil Zaorálek. Nečase vyzval, "aby si všiml toho, co se kolem děje, a aby se nesla politická odpovědnost". Připomněl, že vláda stále hovoří o své snaze šetřit a o boji s korupcí, za zmizelé stovky milionů korun z rozpočtu však nikdo odpovědný není. 
    

V kauze firmy Promopro, která se týká českého předsednictví EU, je podle Zaorálka "iluzorní" si představovat, že vina je jen na straně soukromé firmy. "Pokud je tady nějaká firma, která v tom participovala, tak je absurdní si představit, že není vazba na nějaké politiky a někoho, kdo toto mizení peněz umožnil," zdůraznil místopředseda ČSSD. 
   

 Zaorálek dodal, že určitou odpovědnost v této věci má zřejmě i ministr financí Miroslav Kalousek. "On sám v době toho předsednictví byl ministr financí a nese odpovědnost příslušným dílem," řekl. 
  

  Podle Zaorálka by měl ze své funkce také definitivně odejít exministr obrany Martin Barták, který je nyní jako náměstek ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) na neplaceném volnu. To si vzal kvůli informacím o svém možném zapojení do korupčních afér na ministerstvu obrany. 
   

 Dobeš nyní čelí kritice v souvislosti se zakázkou spojenou s testováním školáků a kvůli tomu, že údajně psal seminární práci ředitelky svého kabinetu Jany Machálkové. 
    

Stínová ministryně školství podotkla, že pokud ministr školství dělá chyby, nemůže se divit, že se v médiích objeví soukromé věci z jeho života. Dobeš informace, že napsal seminární práci za svou blízkou podřízenou, popírá. "To už je jen vrchol. My kritizujeme práci ministra školství velmi dlouho a velmi ostře," podotkla Bohdalová. Připomněla přidělení zakázkyna přípravu testování na základních školách za více než 1,5 milionu společnosti kWare, která podle médií nemá žádného zaměstnance, sídlo ani telefon.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.0 + 28.5) *

Zpět na přehled