Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 23. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD: Vláda zvyšuje DPH jen proto, aby byly peníze k rozkrádání

ČSSD: Vláda zvyšuje DPH jen proto, aby byly peníze k rozkrádání

ČSSD: Vláda zvyšuje DPH jen proto, aby byly peníze k rozkrádání

3.3.2011 17:38, Zdroj: ČTK

Rozhodnutí vládní koalice připravit zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty dnes opět kritizovali zástupci opoziční ČSSD. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka a stínového ministra financí Jana Mládka se vláda zvyšováním DPH, které spojuje s důchodovou reformou, především snaží získat peníze na investiční projekty, ze kterých je možné "získat desátek", tedy na korupci. Zvyšování DPH dnes kritizovali jako zločin i komunisté.
    

Ačkoli ve středu plán potvrdila schůzka koaličních špiček, dnes se znovu ozval nespokojený hlas i z vládních řad. Předseda sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík řekl serveru Týden.cz, že se "bude snažit výjimku na knihy a tištěná média protlačit". Kolegy z koalice chce přesvědčit na dalším jednání K9 nebo ve sněmovně. Podporu prý má i u ministra kultury Jiřího Bessera (za TOP 09).
    

"Je potřeba získat zdroje na to, aby se mohlo v této zemi krást," komentoval návrh vládní koalice na sjednocení DPH u většiny položek na 20 procent Zaorálek. Řekl, že podle dostupné statistiky nyní stát na veřejné zakázky a státní projekty vynakládá okolo 650 miliard korun. Zvýšení sazby DPH u většiny položek nynější snížené sazby spojuje koalice s důchodovou reformou, výnos z daně má jít na důchodový účet. O reformě penzí koalice chtěla s ČSSD jednat, opozice ale návrh silně kritizuje. Rozhodne zřejmě až jednání sněmovny, kde má vláda převahu 124 z 200 hlasů.
  

  "To, že takovéto investice státu nemají výsledky, je prostě dáno obrovskou korupcí v této zemi," prohlásil Zaorálek. Podle předsedy klubu komunistických poslanců Pavla Kováčika jde při zvýšení DPH o nehorázný zločin páchaný na velké většině obyvatelstva.
  

  Zaorálek zdůraznil, že vláda se nevypořádala s podezřeními z korupce spojenými s ministry samotnými. Připomněl v této souvislosti jména ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV), ministra obrany a někdejšího vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry (ODS), ministra školství Josefa Dobeše (VV) či někdejšího ministra obrany a nynějšího náměstka ministra financí Martina Bartáka.
   

 Stínový ministr financí ČSSD Mládek připomněl zase předvolební sliby vládních stran nezvyšovat daně. Rozhodnutí koalice sjednotit sazbu DPH může podle něj být zdůvodňováno snahou snížit deficit veřejných financí.
   

 V takovém případě však podle něj byla správná cesta v opětovném zavedení progresivní daně fyzických osob, zvýšení daně z příjmu právnických osob o dvě procenta, zvýšení spotřební daně na lihoviny a vyšší majetkové daně. "To je ta cesta. A ne zvyšovat ceny v podstatě pro všechno obyvatelstvo," poznamenal Mládek.
   

 Vládní plán na zavedení třetího pilíře penzijního systému, tedy dobrovolného spoření v penzijních fondech, je podle něj jen "oškubáním lidí ve dvou taktech". Ti, kteří fondům uvěří, totiž podle něj zaplatí dosud neznámé částky na poplatcích za správu. "Dodneška nevíme, kolik ti provozovatelé budou brát. Za pár desítek let ti, kteří se teď domnívají, že jsou vítězové, zjistí, že jsou oškubáni také," podotkl. Poukázal na zkušenosti z Maďarska či Polska.
    

Nyní je snížená sazba DPH 10 procent a základní 20 procent. Snížená sazba se v současné době vedle potravin vztahuje například na léky, ubytovací služby, vodu, knihy, hromadnou dopravu, kulturu a sociální péči. Jednotná dvacetiprocentní sazba by se neměla týkat jen vyjmenovaných potravin. U nich by DPH zůstala na deseti procentech.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (49.7 + 23.0) *

Zpět na přehled