Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD ví, že Sněmovna přežije; i proto zvažuje podporu Rusnokovi

ČSSD ví, že Sněmovna přežije; i proto zvažuje podporu Rusnokovi

ČSSD ví, že Sněmovna přežije; i proto zvažuje podporu Rusnokovi

12.7.2013 13:18, Zdroj: ČTK

Praha - Sociální demokraté si uvědomují, že jejich snaha o rozpuštění Sněmovny a následné konání předčasných voleb nevyjde. Proto také začali uvažovat o možné podpoře úřednické vládě Jiřího Rusnoka, ačkoli ještě před časem takovou možnost odmítali. Zástupci nejsilnější opoziční strany připouštějí, že v sociální demokracii jsou na Rusnokův kabinet různé názory, nějaký rozkol ve straně to prý ale nepůsobí.

Posun stanoviska vůči úřednické vládě sociální demokraté, které dnes s příslibem anonymity oslovila ČTK, zdůvodňují změnou postoje části koalice k rozpuštění dolní komory. Poukazují na výroky předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga z doby, kdy prezident Miloš Zeman ohlásil, že jmenuje úřednickou vládu. Schwarzenberg tehdy soudil, že Sněmovna skončí a budou nové volby. Následně ale celá bývalá koalice takové řešení zamítla s odkazem na to, že má většinu 101 hlasů.

O rozpuštění bude Sněmovna jednat na návrh ČSSD příští středu. Už nyní je jasné, že potřebnou podporu nejméně dvou třetin všech poslanců opozice nesežene. S odkazem na debaty s představiteli koalice navíc někteří sociální demokraté říkají, že koalice nepřipustí rozpuštění dolní komory ani v následujících měsících, ať se stane cokoli.

O důvěře Rusnokově vládě budou poslanci jednat začátkem srpna. ODS a TOP 09 už deklarovaly, že jejich poslanci ji nepodpoří. Jeden z oslovených členů ČSSD se kloní k názoru, že Rusnok podporu opozice získá a hlasování o důvěře rozhodne to, jak se zachová někdejší nejmenší vládní strana LIDEM.

Podle názoru tohoto sociálního demokrata nelze druhý ústavní pokus jmenovat nového premiéra připustit. Mohl by totiž znamenat jen odklad kroku, kdy ve třetím pokusu navrhuje kandidáta na nového ministerského předsedu šéf Sněmovny. Mohlo by se tedy stát, že předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS) by jako kandidátka koalice na premiérku s deklarovanou podporou 101 hlasů ve Sněmovně navrhla sama sebe.

Možná i tato úvaha povede sociální demokraty k tomu, že by Rusnokovi mohli v srpnu hlasy dát. "Obávám se, že to možná asi tak i bude. Je to jedna z úvah," řekl další z oslovených sociálních demokratů.
Do srpna ale prý mohou postoje v nejsilnější opoziční straně ovlivnit případné další nové události. Sociální demokraté každopádně ujišťují o tom, že budou o důvěře kabinetu hlasovat jednotně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.6 + 15.9) *

Zpět na přehled