Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD radí Dobešovi, jak čerpat evropské peníze, nabízí prý pomoc

ČSSD radí Dobešovi, jak čerpat evropské peníze, nabízí prý pomoc

ČSSD radí Dobešovi, jak čerpat evropské peníze, nabízí prý pomoc

27.2.2012 18:15, Zdroj: ČTK

Stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) dnes zveřejnil doporučení, která by podle něj vedla ke zlepšení čerpání peněz z evropských fondů na ministerstvu školství. Ministr Josef Dobeš (VV) by podle něj peníze zachránil převedením do regionů, přesunem v rámci samotného operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, přípravou nových projektů nebo přesunem těchto peněz na ministerstvo práce a sociálních věcí. Chládek to řekl na dnešní tiskové konferenci v Lidovém domě.

Dobeš může podle Chládka použít jednu z nabízených možností, nebo kombinaci všech. Chládek v tom vidí poslední možnost, jak odvrátit hrozbu ztrát desítek miliard korun. ČSSD ministrovi nabízí odborné konzultace, dodal.

Chládek tvrdí, že regionální operační programy patří k nejlépe čerpaným. Peníze by se tam měly použít na rekonstrukce či výstavbu středních, základních nebo mateřských škol. Reálné vidí Chládek použití peněz z projektů, kde se nečerpají, na reformu základního školství. Tam se prý peněz nedostává. Podle něj na to ministra upozorňovala ve svém varování i Evropská komise.

Další možnost Chládek vidí v přípravě nových programů. Riziko je podle něj v tom, že si ministr Dobeš udělal v Bruselu takové jméno, že každý takový program, který tam doputuje, už předem budí nedůvěru. Chládek vidí možnost v čerpání peněz na zkvalitnění vyšších odborných a vysokých škol. Také k využití této možnosti ministra vybídla EU, uvedl. Nabízí se také podle Chládka projekt na vzdělávání pedagogických pracovníků, které pokulhává.

Poslední možnost vidí Chládek v přesunu peněz na ministerstvo práce a sociálních věcí na rekvalifikace. Uvedl, že už tuto možnost vláda na stole měla loni v létě, ale z jemu neznámých důvodů se pro ni nerozhodla.

Ministerstvo školství má problémy s čerpáním peněz z evropských fondů delší dobu. Audit Evropské komise odhalil chyby v zadávání veřejných zakázek v operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z něj může ČR čerpat až 53 miliard korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.9 + 10.9) *

Zpět na přehled