Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 27. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD: Nevypsáním tendru na registr aut porušilo MD zákon

ČSSD: Nevypsáním tendru na registr aut porušilo MD zákon

ČSSD: Nevypsáním tendru na registr aut porušilo MD zákon

20.7.2012 17:42, Zdroj: ČTK

Praha - Na nový registr vozidel, který po dva týdny od jeho spuštění provázejí problémy, mělo být vypsáno standardní výběrové řízení. To, že ministerstvo dopravy tendr nevypsalo, je porušení zákona. Na dnešním setkání s novináři to dnes řekl poslanec za ČSSD Stanislav Huml. Úřad se ale hájí tím, že na vypsání standardního řízení neměl čas.

Podle Humla ale ministerstvo dostatek času mělo. Výběrové řízení měl údajně připravené už předchůdce současného ministra Pavla Dobeše (LIDEM) Radek Šmerda (nestraník). Záměr převodu registru z ministerstva vnitra na ministerstvo dopravy byl znám již rok předem, uvedl Huml.

"Už v průběhu roku 2011 ministerstvo dopravy vydávalo zprávy, že se dají očekávat problémy například s migrací dat," řekl Huml. Nový a starý systém podle něj mohly fungovat paralelně minimálně půl roku. Nový systém by byl ve zkušebním provozu a mohl by bez komplikací čerpat data z toho starého. Řadě žadatelů o registraci aut by se tím dnes ulevilo, podotkl Huml.

Ministerstvo dopravy na časové tísni jako důvodu pro nevypsání výběrového řízení přesto trvá. Podle mluvčího úřadu Martina Nováka byl přístup předchozích vedení ministerstva ke vzniku registru spíše laxní. Úřad chtěl prý rovněž využít dlouhodobé smlouvy s firmou ATS-Telcom Praha z roku 2010, která nebyla úplně vyčerpána. V rámci předem nasmlouvaných a nevyužitých pracovních hodin tak úřad zadal společnosti úkol vytvořit systém pro registr vozidel, dodal mluvčí.

Stínový ministr dopravy za ČSSD a hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec vyzval ministra Dobeše, aby uvedl, zda byl systém testován ve zkušebním provozu. Pokud systém testován byl, měl by o výsledcích těchto zkoušek úřad informovat veřejnost. Pokud ale systém zkoušen nebyl, měl by z toho Dobeš vyvodit důsledky, řekl hejtman.

Ministerstvo dopravy připustilo, že před ostrým startem minulé pondělí nový systém ve zkušebním provozu neprověřilo. Dodavatel měl ale v rámci zakázky provést testování, řekl v České televizi náměstek ministra dopravy Ivo Toman.

"Testovala se všechna rozhraní bez závad, testovala se data, na školeních se testovali úředníci se souborem cvičných dat, nezaznamenali jsme jediný problém," řekl Toman. Pokud by se nový systém zkoušel s reálnými daty, museli by podle náměstka úředníci zadávat data dvakrát - do starého i nového registru.

Ministerstvo dopravy se dnes dohodlo se Svazem měst a obcí na užší spolupráci při řešení problémů s registrem. Obě strany se budou každý den vzájemně informovat o aktuální situaci. Žádosti o náhrady škod lidem bude resort dopravy prověřovat. Odškodnění obcí za nefunkční registr je podle Tomana "k diskusi".

Nový registr od svého spuštění před týdnem funguje jen částečně. Podle informací z registračních pracovišť se jeho práce v tomto týdnu nikterak nezlepšila a odbavování lidí je stále pomalé. Dnes například využily stovky lidí mimořádný otvírací den, který řada pracovišť zavedla, aby si lidé mohli automobily registrovat. V týdnu se na ně totiž nedostalo.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.1 + 6.8) *

Zpět na přehled