Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD: Martinec musí prozradit, jestli se stýkal s Bártou

ČSSD: Martinec musí prozradit, jestli se stýkal s Bártou

ČSSD: Martinec musí prozradit, jestli se stýkal s Bártou

20.5.2011 16:27, Zdroj: ČTK

ČSSD vyzývá ředitele protikorupční policie Tomáše Martince, aby prozradil, kolikrát se před jmenováním do funkce sešel s neformálním lídrem Věcí veřejných Vítem Bártou. Podle dnešního vydání Hospodářských novin existuje podezření, že Martinec brzdil vyšetřování aféry údajné Bártovy korupce. Do funkce šéfa protikorupční policie byl přitom uveden v době, kdy vnitro řídil předseda VV Radek John. Podle policejního prezidenta Petra Lessyho postupuje policie při vyšetřování kauzy údajné korupce ve VV standardně a bez průtahů. 
    

"Chtěl bych v tuto chvíli vyzvat ředitele protikorupční policie pana Martince, aby veřejnosti oznámil, zda se někdy před jmenováním do postu policejního ředitele či poté setkal jednak s Vítem Bártou a také s panem náměstkem ministra vnitra (Michalem) Morozem," prohlásil na tiskové konferenci v sídle ČSSD stínový ministr vnitra Jeroným Tejc. 
   

 Možnost, že policie záměrně brzdila vyšetřování skandálu s údajným uplácením exposlanců VV Jaroslava Škárky a Kristýny Kočí, prověřuje inspekce policie. Napsaly to dnešní Hospodářské noviny. List má k dispozici trestní oznámení, které kvůli způsobu vyšetřování podali bývalí náměstci protikorupční jednotky Zdeněk Tomica a Tomáš Krůl. 
    

Oba policisté tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci hned poté, co se 3. dubna objevily první informace v médiích. Martinec ale kauzu předal specialistům na daňové úniky. Případní pachatelé tak mohli mít šanci připravit si řádně obhajobu, stojí v trestním oznámení. Šéf jednotky Martinec ale popírá, že by práci svých lidí brzdil. "Věc se od počátku šetří standardním způsobem," reagoval. 
   

 Dozorová státní zástupkyně podle Lessyho konstatovala, že vyšetřování má standardní průběh a že žádné průtahy nezaznamenala. Jde tak podle něho o cílený útok na protikorupční útvar. "Policie České republiky se určitě nenechá zviklat těmito cílenými útoky," řekl policejní prezident novinářům. 
   

 Podle Tejce současný případ ukazuje, kam ministerstvo vnitra zavedla politika Věcí veřejných a ODS. "Neustálé změny, proměny, reorganizace a především snaha o dosazení svých lidí do postů, které jsou podstatné právě pro vyšetřování trestných činů politiků, má své ovoce," uvedl Tejc. "VV nám slibovaly, že tento útvar a celou policii odpolitizují. Poslední kauza ale ukazuje, že dosáhly opaku," dodal Tejc. 
    

 Podle HN nasvědčuje pomalému vyšetřování i fakt, že k sestavení speciálního policejního týmu došlo až týden po první zmínce o uplácení. Škárka, jeden z hlavních aktérů aféry, byl vyslechnut až 12 dní poté. Speciální vyšetřovací tým byl navíc sestaven až na rozkaz náměstka policejního prezidenta Martina Červíčka. Šéfem týmu se stál právě Martinec, napsaly HN.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.3 + 11.0) *

Zpět na přehled