Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD chce vyjmout Hrad z církevních restitucí a roční moratorium

ČSSD chce vyjmout Hrad z církevních restitucí a roční moratorium

ČSSD chce vyjmout Hrad z církevních restitucí a roční moratorium

22.10.2013 16:40, Zdroj: ČTK

Praha - Sociální demokracie požaduje, aby byl Pražský hrad vyjmut z církevních restitucí. Vyzvala proto dnes premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, aby přehodnotil svůj postoj a aby jeho vláda předložila Senátu příslušné zákonné opatření. Součástí opatření by podle ČSSD mělo být roční moratorium na vydávání církevního majetku. V opačném případě bude strana o věci jednat v rámci povolebních vyjednávání.

Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka má za to, že by Hrad jako symbol české státnosti měl zůstat ve správě státu, a podporuje proto návrh zákonného opatření, s nímž přišel ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Rusnok ale v pondělí uvedl, že pro zákonné opatření není. Věc podle něj není tak naléhavá, aby se nyní musel měnit zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Sociální demokraté, kteří jsou prý návrh připraveni podpořit v horní komoře, jsou ale toho názoru, že není možné ztrácet čas a že Rusnokova vláda musí sehrát aktivní roli. Požadují také roční moratorium na vydávání církevního majetku, aby měl stát dostatečný čas na jednání s církvemi o úpravě restitucí a prověření současných žádostí náboženských organizací.

Rusnok v pondělí o Pražském hradu jednal s kardinálem Dominikem Dukou, který po setkání uvedl, že budovy, které církve v areálu užívají, by měly zůstat církevní. Objekty potřebné pro bezpečnostní chod státu by pak zůstaly státu. Duka také řekl, že toto uspořádání v minulosti vyjednal jak s exprezidentem Václavem Klausem, tak se současnou hlavou státu Milošem Zemanem.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.1 + 38.6) *

Zpět na přehled