Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD chce schůzi sněmovny k zakázkám na obraně

ČSSD chce schůzi sněmovny k zakázkám na obraně

ČSSD chce schůzi sněmovny k zakázkám na obraně

3.9.2010 13:13, Zdroj: ČTK

Opoziční ČSSD podnítí svolání mimořádné schůze sněmovny, na které chce projednat zadávání zakázek na ministerstvu obrany a personální situaci v úřadu. Novinářům to dnes oznámil úřadující předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Důvodem je kauza kolem lidoveckého exnáměstka Jaroslava Kopřivy, který údajně vyjednával provizi za nákup minometů
    

Na sněmovní půdě by se mělo debatovat podle ČSSD o pořizování výzbroje a majetku. "Věříme, že koaliční poslanci nemají důvod cokoli tajit. Jestliže všechny tři koaliční strany říkaly, že tato vláda je vládou boje proti korupci, tak proč o tom otevřeně nehovořit na půdě sněmovny," uvedl Sobotka. 
    

Ministerstvo podle něho provádělo masivní nákupy bez výběrových řízení za exministrů Vlasty Parkanové (dříve KDU-ČSL, nyní TOP 09) a Martina Bartáka nominovaného ODS. Personální struktury z doby Parkanové a Bartáka přežily sněmovní volby, což dokládá skandál kolem Kopřivy, uvedl Sobotka. Kopřivu odvolal současný ministr Alexandr Vondra (ODS) potom, co byla kauza s minomety zveřejněna. 
    

Poslanec David Rath (ČSSD) se opřel do Parkanové, která je nyní místopředsedkyní sněmovny. "My se tady nemůžeme tvářit, že je to problém jen nějakého náměstka. To se dělo za ministrování paní Parkanové, která je dnes čelnou političkou TOP 09," řekl. 
    

Úřadující šéf ČSSD připomněl, že situace na ministerstvu vyvolává spory v koalici mezi předsedou ODS a premiérem Petrem Nečasem a místopředsedou TOP 09 a ministrem financí Miroslavem Kalouskem. Za způsob fungování ministerstva v minulých letech je TOP 09 spoluodpovědná, podotkl úřadující šéf ČSSD. Kopřiva podle něho musel mít politickou podporu, když na ministerstvu působil za Parkanové i Bartáka. 
    

Sobotka se také pozastavil nad tím, že Barták nalezl nové místo na ministerstvu financí pod Kalouskovým vedením. "Silná politická podpora směřuje do politických struktur současné TOP 09," zdůraznil. Podle Ratha by měl Kalousek Bartákovo angažmá vysvětlit. "Já jsem zaznamenal, že má dohlížet na transparentnost veřejných zakázek, takže si myslím, že má tu nejlepší kvalifikaci," podotkl poslanec. 
    

Podle Sobotky nemůže dlouhodobě fungovat vláda, ve které vedou spory premiér a ministr financí. I o sporech v koalici by se mělo podle sociálních demokratů na půdě sněmovny diskutovat. 
    

Žádost o svolání mimořádné sněmovní schůze musí podepsat nejméně 40 ze 200 poslanců, ČSSD jich má 56. Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) musí schůzi svolat do deseti dnů od doručení požadavku. Program mimořádných schůzí je pevný a nelze jej měnit. Proto ČSSD nemůže bod prosadit na jinou mimořádnou schůzi, která bude v úterý k volbě veřejného ochránce práv a návrhu novely zákona o veřejných zakázkách.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.1 + 12.5) *

Zpět na přehled