Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD chce po TOP 09 vysvětlení poslední kauzy ministerstva obrany

ČSSD chce po TOP 09 vysvětlení poslední kauzy ministerstva obrany

ČSSD chce po TOP 09 vysvětlení poslední kauzy ministerstva obrany

2.9.2010 16:47, Zdroj: ČTK

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jeho první místopředseda Miroslav Kalousek by měli veřejnosti "řádně vysvětlit" poslední skandál okolo náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivy a přihlásit se k odpovědnosti za jeho působení. V tiskové zprávě to dnes uvedl úřadující šéf opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Poukázal na to, že v TOP 09 nyní působí někdejší lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová a podle médií se měl exlidovec Pavel Severa stát Kopřivovým nástupcem na ministerstvu. Kopřiva na obranu před lety přišel jako zástupce KDU-ČSL. 
    

Severa, který se má stát generálním sekretářem TOP 09, dnes Schwarzenberga a Kalouska požádal, aby proces jeho jmenování odložili "do okamžiku, než bude celá záležitost uspokojivě vysvětlena". V prohlášení pro ČTK zdůraznil, že nikdo není schopen účinně zabránit tomu, aby se lobbisté zmiňovali v soukromých rozhovorech o jeho jméně, pokud tím chtějí dodat váhy svým schopnostem "zařídit cokoliv, kterou však ve skutečnosti nemají". 
   

 "Každému musí být jasné, že náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva z KDU-ČSL by ve své funkci klíčového náměstka resortu 'nepřežil' troje volby, Topolánkovu i Nečasovu vládu, pokud by neměl podporu současného vedení TOP 09," uvedl Sobotka v tiskové zprávě. 
    

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) tento týden odvolal náměstka Kopřivu za to, že společně s lobbistou Josefem Jindrou údajně dojednával provizi za stamilionovou zakázku. O kauze informoval deník Mladá fronta Dnes (MfD). Obří armádní zakázku na dodávku nových minometů měla podle Kopřivových a Jindrových plánů za provizi získat finská společnost Patria, napsal list. Spolupráce se Slovenskem měla zajistit, že na zakázku nebylo vypsáno výběrové řízení
    

Obrana tvrdí, že podobný nákup v plánu neměla, a tak náměstek zřejmě jednal jen sám za sebe. 
    

Podle listu počítal Kopřiva i s případným odchodem z funkce a měl připravenou cestu, jak obchody řídit dál. Počítal prý s tím, že by ho po případném odchodu z funkce měl zastoupit právě Severa. "Každý rozumný člověk musí vidět, že nejsem skutečným aktérem 'kauzy Kopřiva', ale pouze účelovým terčem politických soupeřů TOP 09. Tím být nehodlám," napsal dnes Severa. "Tragické selhání" konkrétního úředníka je podle něj zneužíváno k účelové dehonestaci TOP 09. 
    

Podle Sobotky ale informace médií naznačují, že "koaliční strana TOP 09 hraje v celé skandální kauze kolem podivného nákupu velmi důležitou roli". 
    

Na ministerstvu obrany působil v 90. letech jako náměstek i nynější ministr financí za TOP 09 Kalousek. I jeho tamní angažmá provázela nejrůznější, ale nikdy neprokázaná podezření.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.5 + 3.4) *

Zpět na přehled