Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny k letounům CASA a Vondrovi

ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny k letounům CASA a Vondrovi

ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny k letounům CASA a Vondrovi

8.9.2011 19:05, Zdroj: ČTK

Poslanecký klub ČSSD požádá příští týden o mimořádnou schůzi sněmovny. Sociální demokraté na ní chtějí řešit okolnosti nákupu transportních letounů CASA pro armádu, zakázku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na vymáhání jejích pohledávek nebo to, že premiér Petr Nečas dosud nevyhověl červnové žádosti sněmovny o odvolání Alexandra Vondry (oba ODS) z ministerské funkce kvůli kauze Promopro.

"Poslanecká sněmovna má právo na kontrolu plnění tohoto usnesení ze strany pana premiéra, byť toto usnesení není z ústavy závazné," řekl dnes novinářům předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle sociálních demokratů ale není možné, aby Nečas výzvu sněmovny "přecházel mlčením" a ministr obrany Vondra se tvářil, jakoby žádná výzva nezazněla.

Sněmovna žádost o odvolání Vondry kvůli údajně předražené zakázce pro firmu Promopro při českém předsednictví EU schválila hlasy levicové opozice, tedy ČSSD a KSČM, neboť poslanci koalice se hlasování nezúčastnili. Nečas poté výzvu označil za součást parlamentního koloritu a uvedl, že kvůli ní návrh na Vondrovo odvolání na Hrad nedodá.

Za předražený je označován i nákup čtyř dopravních letounů CASA C-295. Jejich cena - 132 milionů eur (kolem 3,5 miliardy korun) - byla podle médií výrazně vyšší než při prořízení jinými zeměmi. Letouny navíc nesplňovaly požadavky na dostatečnou ochranu. Ministerstvo obrany se kvůli rozhodlo uplatňovat smluvní sankce za prodlení a stále zvažuje i možnost úplného odstoupení od kontraktu.

Dalším bodem programu by měla být sporná zakázka VZP za 108 milionů korun na dodání počítačového programu na odhalování dlužníků. Tendr, který kritizovali nezávislí auditoři, vyhrála advokátní kancelář, v níž má podíl bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Sociální demokraté chtějí na schůzi řešit také údajně podivné zbohatnutí někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS). Exministr spoluvlastnil firmu Viamont, která podle ČSSD během Řebíčkova působení ve vládě Mirka Topolánka (ODS) získala od státu miliardové zakázky.

Mimořádnou schůzi musí předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) svolat do deseti dnů od podání žádosti. Mohla by se tak uskutečnit přespříští týden, na kdy je svoláno také řádné zasedání sněmovny. Schůze na popud ČSSD ale možná podobně jako v minulosti skončí tím, že koalice nepodpoří její program.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 5, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.1 + 44.4) *

Zpět na přehled