Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD chce jednat s VV o podpoře vyšetřovací komise k armádě

ČSSD chce jednat s VV o podpoře vyšetřovací komise k armádě

ČSSD chce jednat s VV o podpoře vyšetřovací komise k armádě

13.9.2010 16:10, Zdroj: ČTK

Sociální demokraté chtějí k podpoře vzniku sněmovní vyšetřovací komise armádních kauz získat i vládní Věci veřejné (VV). Novinářům to dnes řekl faktický šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Jeho strana chce v nejbližších dnech iniciovat jednání v této věci na úrovni vedení poslaneckých klubů. VV ale podle prvních reakcí návrhy ČSSD nepodpoří. Vznikem komise by se měla zabývat mimořádná schůze sněmovny, o jejíž svolání Sobotka požádá šéfku dolní parlamentní komory Miroslavu Němcovou co nejdříve.

"Konkrétní termín bude muset stanovit předsedkyně sněmovny," poznamenal dnes Sobotka. Praktické by ale podle něho bylo, kdyby se poslanci armádní problematikou zabývali například 21. září, tedy v den, kdy se koná jejich řádná zářijová schůze. Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) naposledy v neděli mimořádnou schůzi i vznik komise odmítl.

Oficiálně poslance Věcí veřejných zatím nikdo neoslovil, sdělila ČTK šéfka jejich poslaneckého klubu Kristýna Kočí. Vedení strany chce o svém postoji k mimořádné schůzi jednat v úterý. "Moje osobní stanovisko je, že vyšetřovací komise sněmovny ještě nikdy nic nevyšetřila, a proto je třeba najít efektivnější formu postupu," poznamenal ministr dopravy za VV Vít Bárta, muž s velkým neformálním vlivem na stranu.

Sobotka upozornil, že Věci veřejné kandidovaly do voleb s heslem boje proti korupci a otevírání starých kauz. "Pokud VV před volbami deklarovaly, že chtějí bojovat s dinosaury, tak si nedokážu představit, že by nechtěly bojovat s politickými dinosaury na ministerstvu obrany. Je to jedno z klíčových témat, kvůli kterým tato strana získala podporu voličů," poznamenal statutární místopředseda ČSSD Sobotka.

Pokud komise vznikne, představoval by si, aby její pole působnosti bylo co nejširší. Zabývat by se prý mohla celým obdobím od vzniku České republiky a soustředit by se měla především na armádní akvizice, které neprošly standardním výběrovým řízením.

"Cesta není utajování, tutlání. Cesta je celý problém otevřít, podrobit veřejné debatě," poznamenal Sobotka. Odmítání vzniku komise ze strany ODS je podle něj kontraproduktivní, protože se prý "každý může zeptat, proč to ODS vadí". Občanští demokraté by se na práci komise měli aktivně podílet, prospělo by to prý boji s korupcí.

Jestliže se opozici nepodaří komisi ustavit, počítají sociální demokraté s projednáváním problematiky na veřejných jednáních sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Za současného rozložení sil ve sněmovně má opozice sílu požádat o svolání mimořádné schůze, bez pomoci alespoň části poslanců vládních stran však nedokáže prosadit ani schválení jejího programu. Po neschválení programu schůze končí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.1 + 0.9) *

Zpět na přehled