Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČSSD bude v EP žádat informace o čerpání ČR z evropských fondů

ČSSD bude v EP žádat informace o čerpání ČR z evropských fondů

ČSSD bude v EP žádat informace o čerpání ČR z evropských fondů

4.1.2012 20:05, Zdroj: ČTK

Poslanci ČSSD v Evropském parlamentu podají interpelaci, v níž budou požadovat informace o tom, jak Česká republika čerpá peníze z evropských fondů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl europoslanec za ČSSD Jiří Havel. Sociální demokraté jsou totiž přesvědčeni, že jim koalice tyto informace zadržuje.

Sociální demokracie podle Havla vyjednala pro Českou republiku nejvyšší platby z evropských fondů, a dostala ji tak na první místo, zatímco pravicová koalice dostala svou neschopností evropské peníze čerpat Českou republiku na místo poslední. Kdyby ČR evropské peníze řádně čerpala, mohl být její hrubý domácí produkt o jedno procento vyšší, zdůraznil.

Stínový ministr školství a senátor za ČSSD Marcel Chládek dnes řekl, že ministr školství Josef Dobeš (Věci veřejné) v úterý předvedl v souvislosti s výtkami Evropské komise k čerpání peněz z evropských fondů "nehorázné divadlo plné lží". Ministr mimo jiné uvedl, že za nečerpání peněz jsou odpovědní jeho předchůdci a kraje. Podle Chládka ale EK označuje za hlavního viníka ministra.

Kvůli chybám, které audit Evropské komise odhalil, hrozí České republice pozastavení čerpání v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s rozpočtem 53 miliard korun. Ministr Dobeš v úterý uvedl, že už začal pracovat na nápravě. Většina výtek se podle Dobeše týká projektů z let 2008 a 2009, tehdy vedl na ministerstvu řízeném Ondřejem Liškou (SZ) sekci pro čerpání EU fondů Jan Vitula (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09). Audit upozornil třeba na projekt přípravy reformy univerzit z roku 2009, v němž komisaři vytkli vysoké mzdy úředníků. Při přípravě státních maturit zase auditoři odhalili nezpůsobilé výdaje za 12 milionů korun, za peníze se například kupovaly vázy.

Současnou situaci na ministerstvu Chládek charakterizoval jako chaos, neschopnost a z nich plynoucí hrozbu ztráty desítek miliard korun. Sociální demokraté budou proto požadovat důslednou analýzu auditu, harmonogram postupu ministerstva školství při nápravě nedostatků a způsob jejich odstraňování, zdůraznil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.4 + 43.9) *

Zpět na přehled