Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČRo dostal několik nabídek na koupi zámku v Přerově nad Labem

ČRo dostal několik nabídek na koupi zámku v Přerově nad Labem

ČRo dostal několik nabídek na koupi zámku v Přerově nad Labem

7.4.2015 15:07, Zdroj: ČTK

Přerov nad Labem (Nymbursko) - Český rozhlas (ČRo) zřejmě ještě tento měsíc vybere nového vlastníka zámku v Přerově nad Labem. V pátek 3. dubna uplynula lhůta pro podání nabídek ve výběrovém řízení na prodej zámku. Český rozhlas jako majitel historické budovy dostal několik nabídek na koupi a nyní schválí výherce řízení na jednom ze svých nejbližších veřejných zasedání. ČTK to dnes řekl Michal Koliandr z ČRo. Kritériem pro účastníky byla nejvyšší nabídnutá cena, její minimum bylo stanoveno na 21,8 milionu korun. Tendru se zúčastnil Středočeský kraj.

Přerovský zámek ze 14. století, který je zapsán do seznamu kulturních památek, obývalo několik šlechtických rodů. K zámku patří objekt kastelána, klenutý cihlový sklep, garáž, zahradní domek a altán. Prodej nemovitosti v minulosti brzdil spor církve s rozhlasem, soud ale nakonec potvrdil, že nemovitost patří Českému rozhlasu.

Lhůta pro podání nabídek uplynula v pátek ve 12:00, každý z účastníků řízení musel vedle nabídnuté ceny uvést i záměr využití nemovitostí. "Uchazeč musí být schválen radou Českého rozhlasu a bylo by bezpředmětné dopředu cokoli komunikovat, než to projde tím schválením," řekl Koliandr. Veřejná schůze ČRo je naplánována na konec dubna.

Rozhlas nyní zámek nevyužívá a musí hradit náklady na jeho údržbu. Na zámku je navíc potřeba opravit rozvody elektřiny, vody a kanalizace. Jedním ze zájemců o koupi zámku je Středočeský kraj, který by chtěl památku zrekonstruovat, umístit do ní expozice a propojit se sousedním skanzenem.

Zámek byl vybudován koncem 14. století na místě gotické vodní tvrze a sloužil jako správní sídlo břevnovského kláštera. V 60. letech 16. století byl přestavěn do renesanční podoby. Uvnitř zámku jsou zachovány gotické a renesanční prvky a renesanční krby. Kolem objektu je vyzděný příkop a patrné jsou části původních renesančních valů s nárožními baštami. Na severní straně vede přes příkop klenutý kamenný most.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.9 + 5.7) *

Zpět na přehled