Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČR pomůže Jordánsku připravit i vybudovat jadernou elektrárnu

ČR pomůže Jordánsku připravit i vybudovat jadernou elektrárnu

ČR pomůže Jordánsku připravit i vybudovat jadernou elektrárnu

11.2.2015 23:12, Zdroj: ČTK

Ammán/Abú Zabí - Česká republika pomůže Jordánsku s výstavbou jeho první jaderné elektrárny. Předpokládá to memorandum podepsané za návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Jordánsku. Memorandum o spolupráci v jaderné oblasti podepsali i zástupci ministerstva průmyslu a obchodu.

Dokument podepsaly jordánská komise pro atomovou energii a společnost ÚJV Řež. Její zástupce Jozef Mišák v tiskovém prohlášení uvedl, že dokument se zaměřuje na spolupráci při návrhu a následné výstavbě i provozu jaderných elektráren a výzkumných reaktorů.

Dokument počítá i s licenčním posuzováním bezpečnosti a provozu jaderných zařízení a také s nakládáním s radioaktivním odpadem. Dohoda dále předpokládá výměnu vědeckých a technických informací, s čímž souvisí oblasti lidských zdrojů a výchova odborníků. Spolupráce bude v souladu se zásadami, jimiž se řídí jaderná politika ČR a Jordánska.

Za Českou republiku dohodu podepsal Mišák, který je v ÚJV Řež manažerem pro strategický rozvoj, a místopředseda jordánské komise pro atomovou energii Kamál Aradž.

ÚJV Řež se o spolupráci s Jordánskem zajímá dlouhodobě. Jordánská delegace Českou republiku navštívila loni a seznámila se s možnostmi, které může Česká republika v oblasti jaderné energetiky nabídnout. V ÚJV Řež je nyní na stáži několik jordánských odborníků.

Memorandum o spolupráci v jaderné oblasti podepsali v Jordánsku i představitelé ministerstva průmyslu a obchodu. Podle zástupců Pražského hradu by tato dohoda měla být předzvěstí podrobnější smlouvy týkající se této oblasti.

Jordánsko plánuje postavit svou první jadernou elektrárnu kvůli své energetické závislosti na dovozu surovin. V současné době není jasné, kdo zakázku získá. České firmy doufají, že by se mohly stát dodavateli vítěze tendru. Do Jordánska proto například přiletěli kromě ÚJV Řež i zástupci společnosti Škoda Praha.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.8 + 22.2) *

Zpět na přehled