Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČR nabízí Iráku letadla L-159 a modernizaci vrtulníků

ČR nabízí Iráku letadla L-159 a modernizaci vrtulníků

ČR nabízí Iráku letadla L-159 a modernizaci vrtulníků

18.4.2011 15:25, Zdroj: ČTK

 Česká republika nabízí Iráku podzvukové bitevníky L-159 a modernizaci sovětských vrtulníků, v květnu o tom bude v Iráku jednat premiér Petr Nečas. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to řekl novinářům po dnešním jednání se svým iráckým protějškem Hošjarem Zibarím. "Bude to přelom v česko-iráckých vztazích," řekl k návštěvě šéf irácké diplomacie. 
    

Český ministerský předseda podle dostupných informací dosud Irák nenavštívil. ČR má podle Schwarzenberga zájem také na bližší hospodářské spolupráci, ráda by se například podílela na modernizaci iráckých ropných zařízení. Kromě ministra obrany Alexandra Vondry by proto měl Nečase do Iráku doprovodit i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Česko a Irák se chystají podepsat dohodu o ochraně investic. "V Iráku máme celé spektrum zájmů. Od ropného průmyslu po obranný průmysl," konstatoval Schwarzenberg. 
    

České firmy předloni do Iráku vyvezly zboží za 2,65 miliardy korun. Bylo to zhruba třiapůlkrát více než v roce 2008. Hodnota dovozu zboží z Iráku předloni činila jen 110.000 korun. 
    

Kromě česko-iráckých vztahů dnes Schwarzenberg a Zibarí hovořili také o situaci v arabských zemích, kde se v posledních měsících zdvihla vlna protestů proti vládním režimům. 
   

 "Irák má co říct k tomu, co se děje, vzhledem ke svému vývoji v posledních letech," uvedl irácký politik. Jeho země nastoupila novou etapu po pádu režimu Saddáma Husajna v roce 2003. I když je Irák je stále neklidný, Američané se z něj chtějí stáhnout koncem tohoto roku. Nyní jich tam zůstává zhruba 50.000. Zibarí v Praze hovořil také o přípravě summitu arabských států, který bude hostit Bagdád. 
    

Nečas by měl Irák navštívit ve dnech 23. a 24. května. Ministerstvo obrany v lednu oznámilo, že chce letos prodat celkem 36 podzvukových bitevníků L-159 ALCA, které česká armáda nepotřebuje. Vondra avizoval, že jednou ze zemí, se kterými ČR o prodeji jedná, je právě Irák.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.9 + 3.6) *

Zpět na přehled