Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČR bude ve sporu s Diag Human zastupovat kancelář Arnold & Porter

ČR bude ve sporu s Diag Human zastupovat kancelář Arnold & Porter

ČR bude ve sporu s Diag Human zastupovat kancelář Arnold & Porter

13.2.2018 15:12, Zdroj: ČTK

Praha - Česko bude v arbitráži v investičním sporu se společností Diag Human a Josefem Šťávou zastupovat americká právní kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer, která vyhrála výběrové řízení. Vyplývá to z materiálu, který vládě předkládá ministerstvo financí. MF s kanceláří uzavře smlouvu v nejbližších dnech po informování vlády.

Diag Human podala na ČR další arbitrážní žalobu kvůli nerealizovanému obchodu s krevní plazmou. Diag Human chce podle Lidových novin na státu vysoudit zhruba miliardu dolarů (20,7 miliardy korun). Žaloba vychází z dohody mezi Českem a Švýcarskem o podpoře vzájemných investic.

Arbitrážní řízení bylo zahájeno 22. prosince 2017. "S ohledem na vysokou časovou náročnost mezinárodních arbitráží, erudovanost protistrany a zároveň na velmi vysoký počet sporů, které jsou proti ČR současně vedeny, nelze zabezpečit dostatečně kvalitní právní zastoupení výhradně prostřednictvím zaměstnanců ministerstva financí a je tak třeba spolupracovat s externími advokátními kancelářemi," stojí v předkládací zprávě.

Kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer byla vybrána na základě hodnocení podaných nabídek, kdy základním kritériem byla nejnižší nabídková cena. Výzvu k účasti na veřejné zakázce dostaly ještě kanceláře Curtis, Mallet-Prevost, Colt & Mosle, Debevoise & Plimpton, Freshfields Bruckhaus Deringer a Shearman & Sterling.

Kvůli nerealizovaným obchodům s krevní plazmou vedla společnost Diag Human s Českem spor o miliardy korun už dříve. Proti předchozí arbitráži, ve které firma požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba investičním nárokem na základě mezinárodní dohody.

Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo. Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se s Českem soudí v několika zemích o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun. U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.9 + 10.2) *

Zpět na přehled