Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČKD Praha DIZ je známá z tunelu Blanka, stavěla i ropovod

ČKD Praha DIZ je známá z tunelu Blanka, stavěla i ropovod

ČKD Praha DIZ je známá z tunelu Blanka, stavěla i ropovod

24.4.2018 18:00, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka firmy ČKD Praha DIZ (policie dnes obvinila 22 lidí v souvislosti s ekonomickou kriminalitou týkající se společnosti):

 

- ČKD Praha DIZ byla jednou z firem holdingu ČKD Group, ovládaného miliardářem Petrem Speychalem. Ten stojí také za Sportovním holdingem Praha, který dříve ovládal hokejovou Spartu či vlastnil basketbalový Nymburk. Loni v červnu se jako nový vlastník firmy přihlásil její generální ředitel Robert Wolf, který tehdy tvrdil, že firma je stabilizovaná, platí mzdy, odvody a veškeré náklady. Wolfa nyní uvádí jako stoprocentního majitele také databáze Prodata.

- Městský soud v Praze přitom zahájil už začátkem června 2016 s ČKD Praha DIZ insolvenční řízení, v září byl prohlášen úpadek firmy. Sama společnost se koncem srpna k řízení připojila. Insolvenčnímu správci se přihlásilo 542 věřitelů s celkovými pohledávkami 7,25 miliardy korun, z toho bylo uznáno 2,5 miliardy. Koncem června 2017 pak Městský soud v Praze prohlásil na majetek firmy konkurz.

- V sídle společnosti už v polovině května 2016 zasahovala protikorupční policie, média tehdy psala, že ČKD Praha DIZ dluží na daních 791 milionů korun. Kvůli podezření z daňových podvodů byly následně firmě obstaveny bankovní účty. Policie podle informací tisku Speychala a skupinu asi 70 lidí okolo něho podezírala, že v komplikované síti obcházeli placení daní. Dnes policisté obvinili 22 lidí ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Z okolností případu je zřejmé, že kauza souvisí s ČKD Praha DIZ.

- Akciová společnost byla do obchodního rejstříku zapsána v říjnu 1990. Jádrem podnikání byly dodávky technologických investičních celků nebo jejich částí, vedle dopravních staveb a další infrastruktury šlo o dodávky pro energetiku nebo petrochemický průmysl. V minulosti se firma například podílela na stavbě ropovodu IKL.

- ČKD Praha DIZ je z posledních let známá především jako dodavatel technologické části tunelového komplexu Blanka. Už před ním se firma podílela na dodávkách technologií pro pražské tunely i další části městského okruhu. Působila i na řadě staveb pro pražskou hromadnou dopravu, byla například subdodavatelem pro trasy A a C podzemní dráhy, dodávala i zařízení měníren a transformátorových stanic pro tramvajové tratě.

- O firmě se začalo více hovořit v únoru 2015 v souvislosti s poškozenými kabely v tunelu Blanka, které dodala. Kvůli tomuto poškození, jež vyústilo v další odklad otevření tunelového komplexu, se představitelé města, Metrostavu a ČKD Praha DIZ dostali do ostrých sporů o to, kdo je za něj odpovědný.

- V únoru 2016 řekl náměstek pražské primátorky Petr Dolínek, že firmy ČKD Praha DIZ a IDS (tato společnost řídila pro město výstavbu Blanky) podaly k rozhodčímu soudu žaloby na Prahu kvůli neproplaceným fakturám. ČKD Praha DIZ chtěla po městě nejprve 779 milionů korun, částku ale postupně zvýšila až na 1,676 miliardy korun.

- Kvůli sporným pohledávkám ČKD Praha DIZ koncem května 2016 vypověděla Praze smlouvu a přestala se o Blanku, která byla zprovozněna v září 2015, starat. Arbitrážní soud v srpnu 2016 rozhodl, že Praha nemusí ČKD Praha DIZ zaplatit zhruba 1,7 miliardy korun, které firma požadovala za práce na tunelu. Na toto rozhodnutí ale ČKD DIZ podala žalobu.

- Městský soud v Praze zahájil začátkem června 2016 s ČKD Praha DIZ insolvenční řízení, v září byl prohlášen úpadek firmy. Sama společnost se koncem srpna k řízení připojila. Insolvenčnímu správci se přihlásilo 542 věřitelů s celkovými pohledávkami 7,25 miliardy korun, z toho bylo uznáno 2,5 miliardy. Koncem června 2017 pak Městský soud v Praze prohlásil na majetek firmy konkurz.

- Letos v únoru se v médiích objevily informace, že místo továrních hal ČKD Praha DIZ vznikne ve Vysočanech více než tisíc bytů. Do roku 2022 je chce postavit developerská firma Pankrác, která patří miliardáři a bývalému tenistovi Milanu Šrejberovi. Haly chce developer do konce roku zbourat. Na jejich místě budou kromě bytů stát i obchody, kanceláře a 720 podzemích parkovacích stání, mezi domy mají být zelené parky.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.4 + 28.5) *

Zpět na přehled