Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČIŽP: Praha musí čistírnu odpadních vod opravit do pěti let

ČIŽP: Praha musí čistírnu odpadních vod opravit do pěti let

ČIŽP: Praha musí čistírnu odpadních vod opravit do pěti let

29.11.2012 08:11, Zdroj: ČTK

Praha - Praha musí do pěti let opravit ústřední čistírnu odpadních vod na Císařském ostrově tak, aby splňovala veškeré požadavky na kvalitu vypouštěných vod. Nařídila jí to Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Rozhodnutí není pravomocné. Mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová ČTK řekla, že Praha se proti rozhodnutí nebude odvolávat. Pokud město opravu čistírny nestihne, hrozí mu pokuty.


Čistírna nesplňuje limity při odstraňování dusíku z vody, Praha proto dlouhodobě usiluje o její rekonstrukci. Součástí projektu za miliardy korun měla být výstavba nové vodní linky a rekonstrukce současné čistírny. Na stavbu nové linky Praha už dříve získala územní rozhodnutí.

"Pokud by se do konce roku 2017 nestihlo plnit uvedená kritéria, Praze by pak hrozily sankce za porušení stavu. Praha se vůči rozhodnutí České inspekce životního prostředí odvolávat nebude," řekla ČTK Králová. Termín do konce roku 2017 byl podle Králové zvolen proto, že v té době končí platnost vydaného územního rozhodnutí.

Mluvčí ČIŽP Simona Cigánková rozhodnutí nekomentovala s tím, že je zatím nepravomocné. "Na odvolání k nadřízenému orgánu - ministerstvu životního prostředí - zbývá subjektu (Praze) ještě cca týden," napsala ČTK.

Praha chtěla čistírnu opravit a rozšířit za peníze z EU, o dotaci ale kvůli dlouhodobé smlouvě s vodohospodářskou společností nemohla vůbec požádat. Praha má až do roku 2028 smlouvu na provozování vodohospodářské infrastruktury se společností Pražské vodovody a kanalizace, jejímž vlastníkem je francouzská Veolia Voda. EU požadovala kratší kontrakt. Náklady na přestavbu a rozšíření pražské čistírny odhadovala metropole na více než 11 miliard korun.

Praha by mohla přestavět čistírnu z vlastních zdrojů, na to ale nemá dostatek peněz. Může rovněž přepracovat projekt tak, aby náklady na stavbu klesly. Nebo může od přestavby ustoupit a platit pokuty za nedodržení kvality vypouštěných vod. Další postup by měla městu doporučit komise, která byla letos na jaře vytvořena.

Hlavní město už loni vybralo sdružení firem, které mělo čističku přestavět. S vítězem výběrového řízení, kterým byly firmy SMP, Hochtief, Degremont a WTE, se domluvila, že v případě nezískání evropské dotace od smlouvy odstoupí. Tendr ale podle informací ČTK nebyl zrušen, Praha s vítězem jedná o zpracování úsporných variant řešení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.5 + 36.9) *

Zpět na přehled