Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Činoherní studio má za porušení zákona zaplatit 20.000 korun

Činoherní studio má za porušení zákona zaplatit 20.000 korun

Činoherní studio má za porušení zákona zaplatit 20.000 korun

20.8.2015 13:11, Zdroj: ČTK

Ústí nad Labem - Činoherní studio města Ústí nad Labem má za porušení zákona o veřejných zakázkách zaplatit pokutu 20.000 korun. Sankci v příkazním řízení vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, řekl ČTK jeho předseda Petr Rafaj. Příspěvková organizace města v prvním pololetí nakupovala představení od spolku Činoherák Ústí. K zakázce za pět milionů korun ale podle antimonopolního úřadu nevedla dokumentaci. Ředitelem byl v té době bývalý radní Jaroslav Achab Haidler (PRO!Ústí). ČTK naznačil, že pokutu zaplatí ze svého.

Antimonopolní úřad prověřoval zakázku na nákup představení spolku dva měsíce. Rada města poslala letos do příspěvkové organizace pět milionů korun. Za ty podle smlouvy nakupovala do konce června od Činoheráku hotová představení. Každé z nich stálo přibližně 70.000 korun. Antimonopolní úřad příspěvkové organizaci vytknul, že k zakázce neměla žádnou dokumentaci, ale právě jen smlouvu. "Úřad zahájil v této věci řízení, přičemž v příkazním řízení bylo konstatováno spáchání správního deliktu zadavatele pro nepořízení a neuchování dokumentace o veřejné zakázce, za což byla zadavateli uložena sankce ve výši 20.000 korun," řekl ČTK Rafaj.

Pokutu má příspěvková organizace zaplatit do měsíce od nabytí právní moci. Podle odůvodnění, které má ČTK k dispozici, zohlednil úřad to, že jde o příspěvkovou organizaci a také to, že se k deliktu přiznala. "Tím, že zadavatel neuchoval dokumentaci o veřejné zakázce, způsobil situaci, kdy nelze proces zadání předmětné veřejné zakázky náležitě přezkoumat. Není možné ověřit, zda zadávací řízení bylo realizováno zcela v souladu se zákonem," píše v rozhodnutí antimonopolní úřad. Další správní řízení s příspěvkovou organizací už úřad podle Rafaje nevede.

Město, které je zřizovatelem Činoherního studia, nechává řešení na novém vedení příspěvkové organizace. Její ředitel Jiří Trnka se proti příkazu odvolávat nebude. "Rozhodnutí o osobní zodpovědnosti a případné úhradě vyměřené pokuty je na bývalém řediteli příspěvkové organizace (Jaroslavu Haidlerovi)," dodala mluvčí radnice Romana Macová.

Haidler ČTK řekl, že chybu udělal. "Jestliže jsem si špatně vyložil znění zákona o veřejných zakázkách, a jestliže jsem uzavřel smlouvu - pravda přesně podle již jiné existující - aniž bych to konzultoval se zkušenějšími, porušil jsem tak především svoje vnitřní pravidlo o synergii," řekl ČTK Haidler. Pokutu zaplatí ze svého. "Škodu vyměřenou ÚOHS jsem skutečně způsobil. Kdo jiný než já by ji měl uhradit," doplnil Haidler.

Soubor spolku Činoherák Ústí přešel na konci června právě pod příspěvkovou organizaci. Činoherák je držitelem autorských práv k některým představením, ta od něj příspěvková organizace nadále nakupuje. Na provoz ve druhém pololetí dostala organizace od města 6,5 milionu korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.9 + 19.2) *

Zpět na přehled