Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Cienciela považuje za prioritu především energetiku

Cienciela považuje za prioritu především energetiku

Cienciela považuje za prioritu především energetiku

11.7.2013 07:52, Zdroj: ČTK

Praha - Nový ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala za svou hlavní prioritu považuje energetiku. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci poté, co ho do úřadu uvedl předseda úřednické vlády Jiří Rusnok. Průmysl by se měl stát opět jedním z hlavních zájmů České republiky, dodal nový ministr.

"Priorita číslo jedna každé ekonomiky je energetika, energetika a ještě jednou energetika," zdůraznil Cienciala. "Z toho pramení všechno a zejména to, co je na konci - a to je konkurenceschopnost," dodal.

"Chceme navázat na všechny rozumné věci, které byly zahájeny za předchozí vlády i v tomto resortu," doplnil premiér Rusnok. Před dočasnou vládou podle něj stojí řešení energetické a surovinové politiky.
Cienciala dodal, že v čele strategického resortu neplánuje personální změny. Zmínil také možné zavedení omezení či kontroly dovážené oceli. "Máme v celé řadě případů opodstatnění postavit bariéry," uvedl nový ministr.

Cienciala nedávno serveru Aktuálně.cz řekl, že je třeba opustit nesmyslně spasitelskou a mesiášskou roli Evropy, která se sice podílí na světovém znečištění ovzduší pouhými 12 procenty, ale nesmyslnými restrikcemi ničí vlastní výrobce. Zatímco státy, které mají na znečištění mnohem větší podíl, žádná taková opatření nedělají. České firmy pak podle něj podnikům z těchto zemí nemají šanci konkurovat, protože nesou nesrovnatelně větší náklady.

Jeho předchůdce ve funkci Martin Kuba (ODS) upozornil, že před úřednickou vládou stojí úkol zastavení finanční podpory obnovitelných zdrojů energie. Stát na ně letos vyplatí 11,7 miliardy z rozpočtu. Zástupci průmyslu si stěžují, že kvůli podpoře obnovitelných zdrojů příliš roste cena elektřiny, což ohrožuje konkurenceschopnost tuzemských podniků. Ministerstvo proto připravilo novelu zákona, která podporu pro nové obnovitelné zdroje od roku 2014 zastaví.

Podle Kuby bude řešení problematiky obnovitelných zdrojů jedním ze "složitě uchopitelných" úkolů úřednické vlády. Bývalý ministr zdůraznil, že právě pro podobné politické rozhodnutí by kabinet měl mít silnou podporu ve Sněmovně. Dočasná vláda ale nevzešla z rozložení sil v dolní komoře Parlamentu. Za jejím vznikem stál prezident Miloš Zeman, který Rusnoka pověřil jejím sestavením. Strany bývalé vládní koalice, včetně Kubovy ODS, již oznámily, že úřednické vládě ve Sněmovně nevyjádří důvěru.

Podle Kubova dřívějšího vyjádření by vláda bez důvěry Sněmovny neměla rozhodovat o klíčové otázce dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (14.5 + 15.7) *

Zpět na přehled