Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » "Chytré" projekty Prahy stály zatím přes 40 milionů Kč

"Chytré" projekty Prahy stály zatím přes 40 milionů Kč

"Chytré" projekty Prahy stály zatím přes 40 milionů Kč

10.4.2019 14:29, Zdroj: ČTK

Praha - Firma Operátor ICT (OICT), vlastněná Prahou, za roky 2017 a 2018 utratila za 18 zatím spuštěných projektů spadajících pod program Smart Prague asi 40,2 milionu korun. Letos je to zatím dalších zhruba 2,5 milionu. Na zhruba 35 milionů ročně vyjde provoz kanceláře, která má příprava projektů na starosti. V rozhovoru s ČTK to uvedl ředitel společnosti Michal Fišer. Město koncem roku 2016 schválilo na období dvou let možnost čerpat z rozpočtu 600 milionů korun, což tehdy kritici považovali za netransparentní. Smart projekty mají využívat chytré technologie k lepší správě města.

Nejdražší položkou v seznamu projektů je datová platforma Golemio, která má za cíl sbírat a zveřejňovat data z různých městských firem a institucí. Podle informací OICT město zatím vyšla na 13,2 milionu. Asi 8,8 milionu společnost dala na virtuální model metropole, který vzniká v laboratoři při ČVUT. Další peníze šly na zkušební projekty chytrých lamp a košů, systémy energetických úspor v budovách či připravovanou mobilní aplikaci pro turisty.

Kromě nákladů na samotné projekty stojí další peníze provoz týmu projektové kanceláře, fungující v rámci OICT. "Ano, projektová kancelář stojí 35 milionů korun ročně. Je to z toho důvodu, aby příprava byla dobrá a projekty dávaly smysl," uvedl Fišer. Dodal, že výsledky odpovídají tomu, že se pokoušejí postupovat co nejvíce hospodárně a že každý z projektů schvaluje samostatně běžným způsobem vedení metropole.

Koncepci Smart Prague, mající za cíl připravit projekty pro správu města s využitím moderních technologií, představila Praha v roce 2017. Kritiku vzbudily některé projekty, považované za předražené, například chytré lavičky nebo wi-fi síť na Petříně. Podle Fišera se společnost snaží zaměřovat spíše na efektivní sbírání a využití dat, energetické úspory a dopravu, než na nakupování "hraček" do ulic.

OICT, původně Operátor opencard, je městská akciová společnost, která původně vznikla pro řešení problémů s kartou opencard. Kromě nové karty na MHD lítačka, která červenou kartičku nahradila, má na starosti právě přípravu "chytrých" projektů. Nezisková organizace Transparency International v minulosti OICT označila za "černou díru", ve které mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly. Firma to opakovaně odmítla.

 

Zdroj: OICT

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.0 + 46.0) *

Zpět na přehled