Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 26. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Chrám bude opravovat firma, se kterou má Kolín již zkušenosti

Chrám bude opravovat firma, se kterou má Kolín již zkušenosti

Chrám bude opravovat firma, se kterou má Kolín již zkušenosti

29.10.2017 09:25, Zdroj: ČTK

Kolín - Výběrové řízení na zhotovitele rekonstrukce kolínského chrámu svatého Bartoloměje a jeho okolí vyhrála firma BFK service, která již několik rekonstrukcí a staveb v Kolíně dělala. Vyhrát výběrové řízení jí pomohlo konsorcium s firmou Gema Art, která se specializuje na záchranu a obnovu památek. ČTK to řekl kolínský místostarosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).

Vítězná nabídka činila téměř 60 milionů korun včetně DPH, projekt počítal s částkou kolem 90 milionů. Reálnost vítězné nabídky potvrdila nabídka firmy, která skončila na druhém místě a byla jen o jeden milion dražší. Město získalo na rekonstrukci dotaci, která pokryje 90 procent nákladů.

Vedení Kolína se již dříve nechalo slyšet, že chrám sv. Bartoloměje musí opravovat firma, která má s opravou památek zkušenosti. Zároveň bude Kolín dbát na to, aby na práce dohlíželi památkáři. Podmínky veřejné zakázky byly nastavené tak, že se stavební firma musela spojit s firmou památkářskou. "Vítězná firma rozhodně kvalifikační předpoklady doložila," řekl Kašpar.

Firma BFK v Kolíně rekonstruovala například nemocniční svobodárnu nebo faru naproti sv. Bartoloměji. Stavěla také tenisový areál V Jezerkách, parkoviště, rekonstruovala kanalizační stoky nebo upravovala oddělení onkologie v nemocnici. Památkářská firma Gema Art v této oblasti působí od roku 1990. Hlavní náplní práce firmy jsou restaurátorské a kompletní stavební práce na památkově chráněných objektech, je držitelem licence ministerstva kultury. Firma rekonstruovala například rotundu svatého Václava v Praze, obnovovala areál zámku Svijany nebo komplex klášterů v Českém Krumlově.

Zatím není jasné, jestli začnou práce ještě do konce roku nebo až na jaře. Město musí před podpisem smlouvy s vítěznou firmou počkat na uplynutí doby, ve které mohou účastníci řízení podat stížnost, a na kontrolu tendru Centrem regionálního rozvoje. První etapa má zabrat více než 1,5 roku. Druhá etapa, ve které se bude dokončovat kostnice, v jejímž rámci se budou restaurovat kosti, bude o rok delší.

Město nechá kolem chrámu vyměnit dlažbu, veřejné osvětlení, doplní mobiliář a zrekonstruuje budovy zvonice, kostnice a staré školy. Zásadní podle Kašpara je, že projekt byl vypracován pro celé okolí chrámu. Do opravené budovy staré školy bude umístěna replika třídy z 18. století.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový, vysoký, katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.8 + 6.7) *

Zpět na přehled