Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČEZ plánuje detailní jednání s uchazeči o Temelín na září a říjen

ČEZ plánuje detailní jednání s uchazeči o Temelín na září a říjen

ČEZ plánuje detailní jednání s uchazeči o Temelín na září a říjen

2.7.2013 17:20, Zdroj: ČTK

Praha - Energetická společnost ČEZ počítá s tím, že rozhovory s uchazeči o dostavbu jaderné elektrárny Temelín budou po naplánovaných červencových jednáních dále pokračovat ještě v září a říjnu. Celková doba bude podle energetické firmy záležet na postoji účastníků tendru vůči požadavkům zadavatele. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

ČEZ ve výběrovém řízení od počátku dubna jedná s americko-japonskou společností Westinghouse a česko-ruským Konsorciem MIR.1200. Podle dnešního vyjádření energetické firmy nadále přetrvává řada otevřených otázek. "Je nutné dojednat takové znění smluv a veškeré související dokumentace, aby tento rozsahem největší kontrakt, jaký byl kdy na území České republiky uzavřen, pokrýval veškerá rizika a byl akceptovatelný pro investora. S ohledem na probíhající výběrové řízení není možné uvést další podrobnosti," poznamenal Kříž.

Detailní ústní jednání v září a říjnu jsou podle něj nezbytná vzhledem k rozsahu projednávané dokumentace, množství zapracovávaných změn a komplexnosti a provázanosti problematiky. "Celková délka jednání s účastníky tendru bude závislá na tempu sbližování stanovisek uchazečů výběrového řízení s požadavky společnosti ČEZ," doplnil Kříž.

Dostavba Temelína by byla jednou z největších zakázek v české historii, náklady investice se odhadují na 200 až 300 miliard korun. Pro energetickou firmu je podle dnešního sdělení rozhodující, zda dojednané podmínky a celkový rámec reprezentovaný Státní energetickou koncepcí a souvisejícími zákony dávají jistotu návratnosti vynaložených nákladů na výstavbu.

Otázka dostavby Temelína je také velkým politickým tématem, neboť v současné době není zcela zřejmé, jaká vláda o investici nakonec bude rozhodovat. Naposledy o harmonogramu výstavby jednal dnes designovaný premiér Jiří Rusnok s generálním ředitelem společnosti ČEZ Danielem Benešem. Novinářům Rusnok později řekl, že ohledně jednání vláda necítí žádný tlak, a dodal, že se o tomto tématu s šéfem energetické firmy bude "poměrně brzy bavit".

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 4.


Komentáře čtenářů

Světlý Karel 3.7.2013 08:11

Doufám, že u obou jednáních se účastní LO. Jeho vliv je větší než jakýkoli p.Janoušek a další lobisti. LO je chlap do politiky a do obchodu. SK


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.5 + 2.9) *

Zpět na přehled