Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Česku je teď 82 lidí s elektronickými náramky, 18 na jižní Moravě

Česku je teď 82 lidí s elektronickými náramky, 18 na jižní Moravě

Česku je teď 82 lidí s elektronickými náramky, 18 na jižní Moravě

21.11.2018 11:13, Zdroj: ČTK

Brno - V Česku je nyní 82 lidí s elektronickými náramky, z toho 18 jich žije na jižní Moravě. Mezi všemi soudními regiony je tak jižní Morava zastoupená nejvíce. Elektronické náramky pro domácí vězně se začaly používat v polovině září. Aktuální statistiky dnes ČTK v Brně poskytla mluvčí Probační a mediační služby Kristina Labohá u příležitosti odborné konference o takzvané restorativní justici.

Pojem restorativní justice označuje systém spravedlnosti, který se snaží o nápravu situace vzniklé spácháním trestného činu a který do centra pozornosti staví pomoc oběti, zapojení komunity, alternativní tresty a výchovnou práci s pachatelem.

Většina klientů Probační a mediační služby s elektronickými náramky má uložený trest domácího vězení. "Máme i několik klientů s náhradou vazby a dvě osoby podmíněně propuštěné s domácím vězením," uvedla Labohá. Jeden muž s náramkem podle ní porušil podmínky domácího vězení, nyní mu hrozí přeměna trestu na odnětí svobody.

Na agendu elektronického monitoringu odsouzených je v současnosti vyčleněno 24 stálých specialistů. Kvůli zastupitelnosti a nutnosti držet pohotovost je doplňuje dalších 35 pracovníků, kteří se jinak věnují také jiným činnostem. Na ministerstvu spravedlnosti funguje operační středisko.

Domácí vězení může soud uložit až na dva roky, a to u méně závažných trestných činů. V praxi trest vypadá tak, že odsouzený člověk může docházet do práce, volný čas však musí trávit ve svém bydlišti.

Pokud domácí vězeň poruší podmínky stanovené soudem a nezdržuje se na určeném místě, elektronický monitorovací systém dokáže zjistit, kde se nachází, a zachytí trasu jeho pohybu. Stejně tak zjistí, když se odsouzený přiblíží k člověku, s nímž mu soud zakázal kontakt. V případě porušení pravidel nebo při pokusu o sejmutí náramku upozorní zařízení okamžitě pracovníky v operačním středisku, které se nachází v sídle ministerstva spravedlnosti.

Vybrat dodavatele zařízení trvalo státu osm let, podařilo se to až před rokem. Pět předchozích tendrů vypsaných na dodání náramků skončilo neúspěšně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (40.5 + 24.4) *

Zpět na přehled