Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Česko podle slovenského tisku směřuje k předčasným volbám

Česko podle slovenského tisku směřuje k předčasným volbám

Česko podle slovenského tisku směřuje k předčasným volbám

9.8.2013 10:21, Zdroj: ČTK

Bratislava - Pokud budou v české politice alespoň chvíli platit nějaké dohody, země by se už v říjnu mohla dočkat předčasných voleb. Jejich vítězem bude ČSSD, šéf strany Bohuslav Sobotka možná ale nedostane od hlavy státu pověření k sestavení kabinetu, napsal dnes slovenský list Pravda. Podle deníku Hospodárske noviny za průvanem na české politické scéně, který odstartovalo hlasování o důvěře úřednickému kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, stojí prezident Miloš Zeman.

"Ať se už předčasné volby uskuteční kdykoliv, je zřejmé, že je vyhraje ČSSD. Otázkou je ovšem jednota strany. Vede ji sice Sobotka, ale na krk mu dýchá první místopředseda strany Michal Hašek, jenž má blízko k Pražskému hradu," poznamenala Pravda. Deník připomněl, že Sobotka v poslední chvíli změnil postoj k Rusnokově vládě. Původně sice tvrdil, že ČSSD by neměla při hlasování nový kabinet podržet, nakonec to ovšem udělala, poznamenal list.

Úřednický kabinet podle očekávání sice nezískal důvěru poslanců, hlasování ale ukázalo, že bývalá koalice většinu ve Sněmovně nemá. ČSSD, TOP 09, KSČM a Věci veřejné pak požádaly o svolání schůze

Sněmovny, která by měla hlasovat o svém rozpuštění. Schválení tohoto návrhu by v Česku otevřelo cestu k vypsání předčasných voleb.

Hospodárske noviny soudí, že českou politickou scénu během několika dnů ochromil prezident Zeman. "Po hlasování ve sněmovně o důvěře vládě Jiřího Rusnoka se bude příští týden rozhodovat o rozpuštění parlamentu. V pozadí ovšem stojí právě postava prezidenta. Ten se pokusil rozdělit ČSSD, koaliční ´stojednička´ je minulostí a strany ODS a LIDEM jsou kvůli němu v krizi," napsal list. Hlava státu se podle komentátora navzdory tvrzení o nadstranickosti chová především jako předseda strany, která se za každou cenu potřebuje dostat do parlamentu.

Zeman je podle listu prezidentem, který má všechny možné lidské slabosti a rád se tím chlubí. "Potácení nad korunovačními klenoty či nevybíravé předvolební metody ho nezdobí a zaslouží si kritiku, ale zůstávají legitimními chybami. Ignorování sněmovny ve jménu nedokonalosti ústavy je ovšem za hranicí toho, čeho se může slušný člověk v parlamentní demokracii dopustit," tvrdil deník. List už dříve kritizoval Zemana za prohlášení, že Rusnokovu vládu ponechá v úřadu bez ohledu na výsledek hlasování Sněmovny o důvěře úřednickému kabinetu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.2 + 6.3) *

Zpět na přehled