Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » České firmy budou moci usilovat o americké armádní zakázky

České firmy budou moci usilovat o americké armádní zakázky

České firmy budou moci usilovat o americké armádní zakázky

25.1.2012 12:51, Zdroj: ČTK

České firmy budou v dohledné době moci usilovat o armádní zakázky ve Spojených státech. Umožní to dohoda, o níž dnes ve Washingtonu se svým americkým protějškem Leonem Panettou jednal český ministr obrany Alexandr Vondra. Dohoda, díky níž čeští dodavatelé získají rovnoprávné postavení s americkými či třeba západoevropskými, by mohla být podepsána na jaře. 

 "Je to, myslím, dobrá zpráva, protože s Polskem jsme první zemí ze střední a východní Evropy, která bude mít stejný způsob zacházení jako Velká Británie, Izrael či Německo," řekl Vondra po schůzce českým novinářům. 

 Kromě armády se smlouva bude vztahovat i na bezpečnostní a záchranné složky. Čeští dodavatelé, jejichž zástupci nyní ministra obrany na jednodenní cestě do USA doprovázejí, tak budou moci usilovat i o zakázky například u Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA). Poláci stejnou dohodu s Američany podepsali loni v září. 

"Vzhledem k tomu, že 43 procent celosvětových výdajů na obranu vydává Washington, může být i malá zakázka v USA objemově velmi významná," soudí prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. 

"Díky dohodě o nás americké firmy budou vědět. Chceme jim ukázat, že jsme v technologiích i know-how srovnatelní s jejich průmyslem," doplnil Milan Janíček z firmy URC Systems. 

Vondra s Panettou při zhruba čtyřicetiminutové schůzce v Pentagonu hovořil i o českém záměru vybudovat v Pardubicích alianční výcvikové vrtulníkové středisko. Ve městě se již nyní cvičí američtí a afghánští piloti. Český ministr obrany uvedl, že projekt má plnou americkou podporu, což je důležité. 

"Bez americké podpory by to nebylo možné. Myslím, že Američané jsou rádi, že tu někdo je s reálným konceptem," uvedl Vondra. Dodal, že středisko podle něj najde uplatnění i ve světě, ve kterém nebudou vojenské mise, jako je nyní třeba ta afghánská. "Rychlý transport je jedním z klíčových faktorů všech těch strategických konceptů," podotkl český ministr. 

Se šéfem Pentagonu mluvil i o dalším setrvání českých vojáků v Afghánistánu. Vondra zopakoval, že Česko chce s Američany v zemi zůstat až do konce, který Spojené státy plánují na závěr roku 2014. Požádá proto vládu a parlament o prodloužení mandátu českého kontingentu končícího letos o dalších 24 měsíců. 

"Rozhodně nehodláme utíkat, budu to samozřejmě v parlamentu konzultovat," řekl český ministr. Opoziční ČSSD již dnes jeho plán na prodloužení mandátu kritizovala. "Vnímáme jako nemoudré za současné situace a bez předchozí zevrubné vnitropolitické diskuse vynášet takto zásadní prohlášení," uvedla strana.

Stejně jako Američané i Češi budou nicméně v následujícím období početní stavy svých vojáků v zemi postupně snižovat. "Bude to postupný útlum. Ale zároveň potřebujeme tam takové množství, aby naše jednotky měly nějakou váhu a mohly držet spolu," uvedl Vondra. V současnosti je v Afghánistánu zhruba 620 českých vojáků, loni jich bylo asi o 100 více.

Panetta a Vondra dnes hovořili i o přípravách na nadcházející summit Severoatlantické aliance, který se na jaře uskuteční v Chicagu, a o nové americké vojenské strategii, která znamená menší přítomnost Spojených států v Evropě. "Jsem rád, že mě ministr obrany Panetta ujistil, že i s novou vojenskou doktrínou berou Spojené státy NATO velmi vážně a dodrží všechny závazky o společné obraně," řekl Vondra. 

Po schůzce s Panettou čekají Vondru ještě setkání s několika americkými zákonodárci, konkrétně s republikánskými senátory Richardem Lugarem a Johnem McCainem a s demokratem Carlem Levinem. Na programu má český ministr i schůzku s republikánským členem Sněmovny reprezentantů Michaelem Turnerem. Jednat bude i se členy Národní bezpečnostní rady a přednese přednášku o transatlantických obranných vztazích v institutu Atlantická rada.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.8 + 12.1) *

Zpět na přehled