Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » České dráhy nakoupí 31 nových vlaků za necelé dvě miliardy korun

České dráhy nakoupí 31 nových vlaků za necelé dvě miliardy korun

České dráhy nakoupí 31 nových vlaků za necelé dvě miliardy korun

18.3.2011 09:45, Zdroj: ČTK

 České dráhy nakoupí od polské společnosti Pesa Bydgoszcz 31 nových motorových souprav za necelé dvě miliardy korun. Novinářům to dnes oznámil generální ředitel ČD Petr Žaluda. Společnost Pesa své výrobky v minulosti vyvezla do Itálie, Maďarska, Litvy nebo na Ukrajinu.

"Nové motorové jednotky podstatným způsobem zkvalitní cestování na frekventovaných tratích ve čtyřech krajích v Čechách a na Moravě," uvedl Žaluda. Dodal, že pro nákup vozů byla rozhodující finanční podpora Evropské unie, která prostřednictvím Regionálních operačních programů spolufinancovala 17 souprav v maximální výši 40 procent z celkové ceny vozů.

"Při výběrovém řízení jsme přihlíželi k požadavkům regionů a jejich zástupců, kteří regionální spoje objednávají," konstatoval Žaluda. To že zvítězila právě polská společnost podle něj potvrzuje současnou otevřenost výběrových řízení a diferenciace dodavatelů ČD.

Dopravce chce soupravy nasadit na tratích mezi Plzní a Domažlicemi, na trati mezi Karlovými Vary, Chomutovem a Mariánskými Lázněmi, mezi Kojetínem a Valašským Meziříčím a na lokálních tratích na Děčínsku a Šluknovsku. S prvními soupravami by se cestující měli setkat na podzim příštího roku, dodal Petr Pošta z tiskového oddělení ČD.

Nové vlaky nabídnou klimatizovaný interiér, asi 120 míst pro sedící cestující a moderní audiovizuální informační systém. Vozy budou vybavené bezbariérovou toaletou, součástí vlaků budou i oddíly pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou jízdní kola a kočárky.

ČD se snaží zvyšovat úroveň služeb a modernizovat vozový park kvůli očekávanému nástupu konkurence v osobní železniční dopravě. V polovině letošního roku plánuje na trati Praha-Ostrava spustit dálkové vlaky společnost RegioJet ze skupiny Student Agency.

Modernizaci vozového parku ČD umožnily dlouhodobé smlouvy o provozu osobní dopravy z roku 2009.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (31.1 + 47.7) *

Zpět na přehled