Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Cermat na SŠ vyměňuje techniku pro přijímací zkoušky a maturity

Cermat na SŠ vyměňuje techniku pro přijímací zkoušky a maturity

Cermat na SŠ vyměňuje techniku pro přijímací zkoušky a maturity

8.10.2018 14:04, Zdroj: ČTK

Praha - Společnost PragoData vymění do prosince na středních školách počítačovou techniku pro zpracování přijímacích zkoušek a maturit. Na školách se vyměňují počítače, skenery a tiskárny, které se používají k odesílání výsledků jednotných přijímacích zkoušek a státních maturit. Obnova počítačové techniky je součástí smlouvy na zabezpečení technické infrastruktury, kterou v květnu podepsalo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) s firmou PragoData za 195 milionů korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí Cermatu Petra Hátlová. Někteří servery smlouvu kritizují.

Smlouva s firmou PragoData byla uzavřena na dobu čtyř let poté, co předchozí smlouva k 31. květnu skončila. Výměna technického zařízení na školách, kterou schválilo ministerstvo školství, začala 1. října a skončí pravděpodobně 15. prosince, řekla mluvčí.

Odborný posudek podle ní ukázal, že stávající vybavení bylo pro fungování systému k přenosu výsledků přijímacích a maturitních zkoušek neúnosně rizikové. "Stávající datové a digitalizační terminály byly v provozu od roku 2010 a jsou za hranou životnosti," uvedla.

Cermat měl v posledních letech potíže se skenováním výsledků maturitních slohů. Loni muselo kvůli výpadků v digitalizaci zhruba 300 škol maturitní práce naskenovat až druhý den. Šlo asi o čtvrtinu výsledků. Letos museli až druhý den odeslat ředitelé asi třetinu písemných prací z češtiny kvůli přetížení softwaru pro zálohování souborů. Bývalý ředitel Cermatu Jiří Zíka již dříve uvedl, že problémy způsobila právě osm let stará technika.

Pro spolehlivý chod skenování a dokumentového tisku na celkem zhruba 1300 středních školách v ČR je podle Cermatu nutné používat jeden typ počítače, skeneru a tiskárny. Pokud by každá škola měla jiný typ zařízení, nemohl by podle mluvčí Cermat garantovat funkčnost systému.

Datové a digitalizační terminály mají dva nezávislé režimy, řekla Hátlová. V maturitním režimu je systém dostupný pouze oprávněným osobám v uzavřené síti, zatímco v pracovním režimu je škola může využít i jinak pro své potřeby.

Podle serveru Pedagogicke.info je zakázka pochybná a dá se spekulovat, zda nebyla pro firmu PragoData připravena na míru. Podle některých kritiků je s podivem, že se Cermat nepokusil navrhnout použití standardního zařízení, kterým jsou všechny školy běžně vybaveny. Hátlová takové řešení označila za "stěží realizovatelné, absurdní a velmi pravděpodobně i celkově dražší a výrazně méně spolehlivé". Nebylo by podle ní jasné, kdo je za případné chyby ve zpracování odpovědný.

Server Neovlivni.cz již dříve informoval, že se společností PragoData jsou spojeni lidé, kteří v minulosti pracovali pro Cermat. Hátlová ČTK napsala, že o žádných vazbách firmy na bývalé zaměstnance Cermatu nemá informace.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.4 + 46.6) *

Zpět na přehled