Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Centrem Prahy prošel alegorický průvod až třech stovek masek

Centrem Prahy prošel alegorický průvod až třech stovek masek

Centrem Prahy prošel alegorický průvod až třech stovek masek

17.11.2014 16:54, Zdroj: ČTK

Praha - Až tři stovky masek v nadživotní velikosti dnes odpoledne prošly centrem Prahy v karnevalu Sametové posvícení, který se připojil k oslavám svobody. Občanské iniciativy a hnutí, jež průvod pořádaly, satiricky znázornily problémy současnosti i minulosti. Nápadité masky upozorňovaly například na kauzu pražské opencard s maskou bývalého primátora Pavla Béma i karikaturou ruského prezidenta Vladimira Putina na situaci na Ukrajině a nedostatečný zájem Evropy o její řešení.

Průvod vyšel z Václavského náměstí. Za velké pozornosti veřejnosti prošel i Národní třídou, která se dnes stala "kulturním centrem" oslav sametové revoluce a přes Smetanovo nábřeží a náměstí Jana Palacha dorazil na Klárov. Masky se doprovázely hudbou, smíchem a na kolemjdoucí házely pestrobarevné konfety.

Akce se chystala dlouho. "Přípravy trvají dva měsíce. My jakoby servisní organizace zprostředkováváme kontakt mezi skupinou, výtvarníky a dramaturgem. Smyslem spolupráce je přetavit téma, které skupiny mají, na satirickou úroveň," řekl ČTK Martin Pehal z iniciativy Sametové posvícení. Zábavnou formou má poukázat na různé problémy, které českou společnost trápí.

Do průvodu se zapojilo 15 občanských iniciativ od těch známějších a respektovaných, jako je třeba Člověk v tísni a ekologická organizace Greenpeace, až po malá sdružení reprezentovaná třeba Nedejme si Coriolus.cz. Karneval je inspirován basilejským festivalem, vznikl v roce 2012 a letos se do pražských ulic vydal potřetí.

Na Národní třídě zatím celé odpoledne pokračovaly kulturní akce - Díky, že můžem! Od rána také lidé přicházejí k památníku, který symbolizuje zásah socialistické policie proti demonstrujícím studentům, a čekají v dlouhé frontě, aby zde mohli zapálit svíčky a položit květiny.

Mnoho lidí má na klopách připnuté trikolory nebo červené papírky na protest proti prezidentu Miloši Zemanovi. Dopoledne se proti němu konala na Národní třídě demonstrace, v níž jej tisíce lidí vyzvaly k abdikaci. Také akci na pražském Albertově provázely hlasité protesty. Stovky Zemanových odpůrců pískaly po celou dobu jeho projevu a z davu létaly na pódium předměty.

Od 17:00 půjde z Národní třídy lidský světelný řetěz za oběti komunismu.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.0 + 13.3) *

Zpět na přehled