Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » CEFC působí v ČR od roku 2015, chtěla i poloviční podíl v J&T

CEFC působí v ČR od roku 2015, chtěla i poloviční podíl v J&T

CEFC působí v ČR od roku 2015, chtěla i poloviční podíl v J&T

17.5.2018 20:06, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o čínské společnosti CEFC a jejích aktivitách v ČR a základní informace o skupině J&T (CEFC podle J&T neuhradila dluhy vůči J&T, která přistoupila k výkonu akcionářských práv v CEFC Europe a odvolala představenstvo):

 

CEFC:

-----

- Čínská společnost CEFC China Energy Company Limited působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Hodnota příjmů CEFC, která byla založena v roce 2002, loni činila podle agentury Bloomberg přibližně 40 miliard dolarů (zhruba 840 miliard korun) a na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 jí tak podle výše příjmu připadlo 229. místo.

- Podle webových stránek společnosti ji v roce 2002 založil Jie Ťien-ming. Tento předseda představenstva společnosti je od roku 2015 také poradcem prezidenta Miloše Zemana. Jie Ťien-ming je nyní v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona a podle vedení CEFC odejde z čela firmy. Firma se poté dostala do problémů a nyní se snaží prodat aktiva, aby získala hotovost. Podle agentury Reuters dluží téměř sedm miliard dolarů splatných v první polovině roku. V poslední době si krátkodobě půjčovala peníze za mimořádně vysoké úroky.

- Po celém světě CEFC zaměstnává zhruba 30.000 lidí. Společnost své obchody kromě ČR uzavírala mimo jiné v Rusku, Kazachstánu, Německu, Čadu nebo Abú Zabí. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si firma vybrala Českou republiku, kde zaměstnává přes 4000 lidí. CEFC Group (Europe) Company působí ve financích, letectví a cestovním ruchu, průmyslu i výrobě, nemovitostí či sportu. Celkem čínská firma v ČR spravuje aktiva za více než 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

- Podíly má CEFC například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz a cestovní kanceláři Canaria Travel, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. CEFC patří i pražské hotely Mandarin Oriental Prague na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech.

- CEFC je dále vlastníkem budovy bývalé Živnobanky v centru Prahy. V listopadu 2016 koupila pražský administrativní komplex Florentinum, v roce 2017 pak zrekonstruovanou budovu v jeho sousedství. V září 2015 také CEFC majetkově vstoupila do mediálních skupin Médea Group a Empresa Media, loni v září dokončila odchod z těchto společností, když uplatnila své právo na vrácení podílu původnímu majiteli Jaromíru Soukupovi.

- Kapitálově také v minulosti vstoupila do J&T Finance Group, ve které držela desetiprocentní podíl; v březnu 2016 se obě strany dohodly, že získá polovinu. Za poloviční podíl v JTFG měla zaplatit 980 milionů eur (26,3 miliardy Kč). V květnu 2017 změnu podílů schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na začátku letošního roku zamítla Česká národní banka navýšení čínského podílu, CEFC se odvolala, v březnu ale oznámila, že žádost o navýšení podílu stahuje.

- Před měsícem oznámila čínská státem vlastněná investiční společnost CITIC Group, že má ve skupině CEFC Europe převzít majetkový podíl 49 procent. Místopředseda představenstva evropské CEFC Jaroslav Tvrdík nedávno uvedl, že dluhy CEFC zaplatí CITIC v řádu dní. Věřitelé se zástupci CITIC jednali, ale řešení nenalezli, uvedl dnes zástupce J&T.

 

J&T Finance Group:

------------------

- Začátky skupiny spadají do první poloviny 90. let, kdy Ivan Jakabovič a Patrik Tkáč založili společnost J&T Securities. Oba finančníci jsou dodnes ve vedení firmy. Původně se firma soustřeďovala na obchod s cennými papíry na slovenském území, později rozšířila svůj záběr i do dalších oblastí podnikání i dalších zemí. Dnes podniká v oblasti privátního a retailového bankovnictví, správy majetku fyzických osob a institucí, investic a projektového financování.

- Do bankovního holdingu J&T Finance Group patří vedle české J&T Banky její slovenská pobočka, ruská banka J&T Bank AO, J&T Bank and Trust se sídlem na Barbadosu, J&T Banka v Chorvatsku či slovenská Poštová banka. J&T Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, stoupl loni meziročně čistý zisk více než dvojnásobně na 2,2 miliardy korun. Bilanční suma se zvýšila o sedm procent na 143 miliard korun.

- J&T se v minulosti výrazně angažovala i v průmyslu a v roce 2009 stála u zrodu Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Ten vznikl jako společný podnik skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, J&T a Daniela Křetínského (původně zaměstnanec, od roku 2003 partner v J&T). Zaměřil se na podnikání v energetice a průmyslu. V současnosti EPH zahrnuje pět desítek firem v tuzemsku, na Slovensku, v Polsku, Německu, Maďarsku, Velké Británii a Itálii, působících v oblastech přepravy, distribuce a skladování zemního plynu, těžby uhlí, výroby a distribuce elektřiny a tepla či dodávek tepla.

- Donedávna byli akcionáři EPH finančníci Křetínský a Patrik Tkáč (podle webových stránek firmy drželi rovným dílem dvě třetiny hlasovacích práv) a investoři z J&T. Loni v říjnu EPH oznámil, že majoritním vlastníkem se stane Křetínský; Tkáč a investoři spojení s J&T holding opustí. V současnosti Křetínský drží 94 procent akcií holdingu a zbytek členové vedení EPH.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.5 + 6.4) *

Zpět na přehled