Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČD vydělají na převodu lidí na SŽDC necelých 400 milionů Kč

ČD vydělají na převodu lidí na SŽDC necelých 400 milionů Kč

ČD vydělají na převodu lidí na SŽDC necelých 400 milionů Kč

3.8.2011 08:03, Zdroj: ČTK

České dráhy vydělají na převodu 9500 zaměstnanců na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) necelých 400 milionů korun. Deníku E15 to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) s tím, že částka vychází z odborného odhadu. Proti převodu lidí byly odbory. Jejich odpor zlomilo memorandum, které dnes odpoledne odboroví předáci podepíšou spolu se zástupci obou firem a ministerstva dopravy.

"Je to movitý i nemovitý majetek, který SŽDC získá spolu se zaměstnanci. Je v tom zahrnuto i vykrácení nějakých vzájemných závazků," uvedl Dobeš.

Deník píše, že převod lidí se plánuje už léta. Je součástí transformace české železnice a jejího striktního rozdělení na dopravce a provozovatele dráhy. Rozdělení mělo být definitivní k 1. červenci, kvůli protestům odborů ale vláda transfer odložila na 1. září.

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša listu řekl, že memorandum zajistí přesunutým zaměstnancům i na příští rok stejné sociální jistoty, jako měli u ČD. Jde například o kondiční ozdravné pobyty nebo některé mzdové požadavky.

Podle odborů by mělo být konečným cílem vytvoření velkého železničního holdingu, tedy znovupropojení obou velkých organizací. Ministerstvo dopravy o tom ale jasno zatím nemá. Čeká mimo jiné na rozhodnutí Evropské komise, která zkoumá oprávněnost existence takového holdingu v Německu.

Z finančního pohledu je převod živé dopravní cesty jen zlomkem akce z poloviny roku 2008. Tehdy se převáděla takzvaná mrtvá dopravní cesta, tedy majetek nutný pro údržbu kolejí, a s ním 10.000 zaměstnanců. Za mrtvou dopravní cestu dráhy dostaly 12 miliard korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.5 + 21.5) *

Zpět na přehled