Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČD: Vlaky Regio-Shuttle přinesou komfort na regionální železnice

ČD: Vlaky Regio-Shuttle přinesou komfort na regionální železnice

ČD: Vlaky Regio-Shuttle přinesou komfort na regionální železnice

4.5.2010 16:10, Zdroj: ČTK

Nové vlaky Regio-Shuttle RS1 podle Českých drah (ČD) výrazně zvýší komfort na regionálních tratích Vysočiny. Smlouvu na dodávku 17 motoráků s firmou Stadler dnes podepsal generální ředitel ČD Petr Žaluda na jihlavském hlavním nádraží. Jedná se o první dokončený kontrakt na nové vlaky pro kraje. Jihlavané si zároveň jako první mohli vyzkoušet jeden z modrobílých vozů, které začnou vozit cestující na Vysočině koncem roku 2011. Stejné vlaky budou jezdit také v Libereckém kraji.

Na Vysočině už v regionální dopravě slouží modernizované vlakové jednotky Regionova. Nové vlaky se ale pro tyto tratě podle Žaludy nekupovaly minimálně tři desetiletí. "Během tří let by teď měl mít kraj Vysočina jeden z nejmodernějších vozových parků v České republice," řekl. Projeví se to hlavně zvýšením pohodlí pro cestující. "Celý vůz je klimatizovaný, je tam bezbariérový přístup, bezbariérové wc, moderní informační systém. Řekl bych, že je to skokový nárůst kvality," přiblížil.

Regio-Shuttle jsou jednodílná vozidla poháněná naftovými motory, vydržet by měla nejméně 30 let provozu. Konstruována budou pro rychlost do 120 kilometrů za hodinu. Vlaky obsahují 70 sedaček a podobný počet míst k stání. Dají se v nich převážet i dětské kočárky, kola a lyže. Vlaky by měly také lépe odolávat vandalům - okna budou opatřena fólií proti poškrábání, sedačky budou ze speciálních materiálů a povrchová úprava vlaků umožní omýt barevné kresby sprejerů, přiblížil ředitel společnosti Stadler Pankow Michael Daum.

Sedmnáct vlaků pro Vysočinu bude stát 898 milionů korun, z nichž 200 milionů poskytne Evropská unie. Firma Stadler Pankow, člen švýcarské skupiny Stadler Rail, už těchto typů vlaků pro různé zákazníky vyrobila přes 400. Do Česka je bude dodávat poprvé. Lidé se s nimi už ale mohou setkat v česko-německém pohraničí. Z Německa přijel také vlak, který byl dnes představen v Jihlavě. Zkušebních jízd mezi hlavním a městským nádražím se účastnily desítky lidí.

Zásadní modernizaci vlakového parku slíbily dráhy všem regionům při loňském uzavření dlouhodobých smluv na provozování regionální vlakové dopravy. Výběrová řízení na nové vlaky byla dokončena pro Vysočinu a Liberecký kraj, zbývající se budou konat v následujících týdnech a měsících. Podle Žaludy se zatím nedá říci, jaké vlaky budou sloužit v jiných částech země, protože každý kraj má jiné požadavky.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2.5, počet hlasů: 2.


Komentáře čtenářů

aaa 7.5.2010 10:41

test

AAA 7.5.2010 10:59

bba


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (20.9 + 27.1) *

Zpět na přehled