Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČD podepsaly 15letou smlouvu na provoz vlaků Klatovy-Plzeň-Beroun

ČD podepsaly 15letou smlouvu na provoz vlaků Klatovy-Plzeň-Beroun

ČD podepsaly 15letou smlouvu na provoz vlaků Klatovy-Plzeň-Beroun

22.2.2019 12:27, Zdroj: ČTK

Plzeň - Plzeňský kraj dnes podepsal s Českými drahami (ČD) smlouvu na zajištění provozu linky Klatovy - Plzeň - Beroun. ČD tam budou jezdit novými osobními vlaky od prosince 2021 po dobu 15 let. Je to první otevřený tendr na elektrické vlaky v zemi, který se dokončil podle nového zákona o zadávání veřejných zakázek, řekl ČTK hejtman Josef Bernard (ČSSD). Nové vlaky nezdraží cestujícím jízdné.

Kraj bude ČD platit 242,61 korun bez DPH za každý kilometr, který vlaky ujedou. Výchozí cena pro první rok bude ale 219,50 koruny za kilometr. Ročně vlaky ujedou 985.000 kilometrů. Od prosince 2021 chce mít kraj podle hejtmana nové vlaky na všech hlavních tratích.

Frekvence spojů se po zavedení nových souprav zvýší. "Dnes je ve špičce včetně rychlíků spojení z Rokycan do Plzně každých 30 minut, nově bude každých 20 minut," řekl dopravní technolog krajského organizátora dopravy firmy POVED Pavel Purkart.

Jedenáct nových vlaků dodá ČD Škoda Transportation, s níž bude podle šéfa ČD Miroslava Kupce do měsíce podepsaná rámcová smlouvy na 50 elektrických jednotek pro celkem tři kraje. Půjde o mírně vylepšené současné vlaky RegioPanter, kterých ČD nyní provozují asi 60 a jsou s nimi spokojené. "Po podpisu rámcové smlouvy budeme vozidla odebírat podle aktuální potřeby. Jejich výroba už začala," řekl ČTK Kupec. Devět souprav RegioPanter jezdí od prosince v Plzeňském kraji na lince mezi Plzní a Horažďovicemi. Další čtyři vlaky budou zřejmě od konce roku 2020 na lince Plzeň a Karlovy Vary.

Linku mezi Klatovy a Berounem chtěli dva zájemci, firma RegioJet byla ale vyloučena a do elektronické aukce šel jediný uchazeč. "I tak se nám v aukci podařilo stlačit cenu o 70 korun (na kilometr)," řekl hejtmanův náměstek Pavel Čížek (STAN). Podle smlouvy půjde veškerý výnos z jízdného do krajské kasy. V ČR je přitom dosud většina těchto smluv koncipována tak, že příjem z jízdného patří dopravci. "Takže cena 219,50 korun bude ještě minus výnos z jízdného," uvedl Bernard. Očekává 30 až 50 korun na kilometr, ale může to být i více, protože kraj mění model veřejné dopravy, k níž chce přitáhnout výrazně více lidí. "Konceptu veřejné dopravy velice věřím. Musíme ale nabídnout moderní komfortní vlaky, příjemnou obsluhu a čisté záchody," řekl.

Za kilometr ujetý novými vlaky bude kraj podle hrubých odhadů platit ČD o zhruba třetinu více než dosud, což je dáno hlavně platbami odpisů z ceny nových vlaků, které jsou rozložené do 30 let. "Nové vozy ale určitě nezdraží dopravu pro cestující. Připravujeme tarif tak, aby byl cenově přívětivý, a jsme si vědomi toho, že cestující nemohou hradit odpisy vozidel. Jinak by veřejnou dopravu nepoužívali," uvedl Purkart. Nový krajský tarif, který bude zahrnovat i výhodné jednotlivé jízdy, bude spuštěn příští rok.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.3 + 3.2) *

Zpět na přehled