Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ČD nasadí díky dotaci EU na středomoravské tratě nové vlaky

ČD nasadí díky dotaci EU na středomoravské tratě nové vlaky

ČD nasadí díky dotaci EU na středomoravské tratě nové vlaky

27.9.2011 14:45, Zdroj: ČTK

České dráhy nakoupí díky dotaci z evropského Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava sedm nových vlaků, které budou jezdit v Olomouckém a Zlínském kraji. Na jejich pořízení ČD dostanou z evropských fondů 275 milionů korun, celkové náklady investice budou zhruba 690 milionů Kč. Smlouvy o poskytnutí dotace dnes v Olomouci podepsali představitelé ROP a drah.

ČD si pořídí s pomocí dotace tři vlaky pro Olomoucký kraj, pro Zlínský čtyři. Cestující je budou moci využívat na tratích Olomouc - Nezamyslice, Šumperk - Zábřeh a Kojetín - Valašské Meziříčí. První soupravy by měly ČD nasadit do provozu příští rok v říjnu, zbylé do konce roku 2013.

"Nové soupravy budou nízkopodlažní, klimatizované, budou mít audio systém, jsou to nejmodernější vozidla, která jsou v současné době v Evropě k dispozici. V soutěži na dodávku vozidel pro Olomoucký kraj vyhrála firma Škoda Vagonka, do Zlínského kraje je dodá polská firma Pesa," řekl dnes novinářům generální ředitel ČD Petr Žaluda.

Celková modernizace vozového parku v obou středomoravských krajích si vyžádá 689 milionů korun, z toho zhruba 40 procent bude činit dotace z ROP, další část dodají z vlastních zdrojů a bankovního úvěru ČD. "Možnost získat evropské dotace byla pro ČD i kraje obrovskou příležitostí jak zmodernizovat zastaralý vozový park v regionální dopravě," uvedl Žaluda.

Zkvalitnění dopravy očekává od investic ČD i předseda regionální rady a olomoucký hejtman Martin Tesařík. "Pro mě je podpis smluv o poskytnutí dotace určitě důležitým okamžikem, protože se tím naplňuje záměr zlepšit železniční osobní dopravu. A to nejen z hlediska včasnosti a rychlosti dopravy, ale také z hlediska pohodlí pasažérů," řekl Tesařík.

Vedení regionální rady, které rozhoduje o poskytnutí příspěvků žadatelům ze Zlínského a Olomouckého kraje, schválilo od roku 2007 v obou regionech projekty za zhruba 13 miliard korun. Celkem je pro oba kraje do roku 2013 vyčleněno kolem 17 miliard korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.5 + 34.9) *

Zpět na přehled